Бен Валас

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за одбрана Бен Валас се исклучи себеси од натпреварот за наследник на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Loading… Валас изјави за Економист дека „тоа нема да се случи“ и дека има „многу нерешени прашања во НАТО“. Тој рече дека САД сакаат Јенс Столтенберг да остане во тааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина би можела да трае уште една година, изјави денеска британскиот министер за одбрана Бен Валас. Loading… Запрашан од новинарите дали ќе видиме уште 12 месеци вооружен конфликт по утрешната прва годишнина од војната, Валас рече: „Мислам дека да“. „Русија покажа целосна непочитување и негрижа, не само заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за одбрана Бен Валас ќе им се придружи на колегите од Полска и балтичките земји во Естонија за да започнат последен обид за притисок врз Германија да одобри испраќање тенкови Леопард 2 во Украина оваа недела. Loading… Состанокот на таканаречената „Леопард коалиција“ на земји кои сакаат или сакаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија има повеќе најсовремени авиони Ф-35 отколку пилоти поради проблеми со обуката за летање, откри британскиот министер за одбрана Бен Валас. Loading… Министерството за одбрана има нешто повеќе од 20 воени авиони од следната генерација во вредност од 100 милиони фунти, но не може ни да управува со нив,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак го објави составот на неговиот кабинет. Тој го назначи Доминик Рааб за вицепремиер и министер за правда, додека министрите за финансии и надворешни работи Џереми Хант и Џејмс Клеверли ќе останат на своите позиции. Loading… Џереми Хант, кој денеска беше повторно назначен за канцелар на ВеликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатиот месец, Лиз Трас им рече на Британците дека можат да ја „издржат бурата“ во нејзиниот прв говор како премиер, а сега е предупредена дека е „разоткриена“ бидејќи се шпекулира за заговори за нејзино соборување. Loading… Пратениците од Ториевците почнаа јавно да повикуваат Лиз Трас да поднесе оставка, додека поранешниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за одбрана Бен Валас вели дека не постои ризик западните сојузници да останат без оружје за поддршка на Украина. Loading… Во разговор со новинарите, Валас рече дека „за разлика од Русија, која веќе се изолираше“, Западот може „да пренамени или создаде нов синџир на снабдување“. „Тоа е онаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка Лиз Трас и на 25 владини министри се продаваат на интернет, објавија локалните медиуми. Loading… Броевите се достапни на сомнителна американска страница која наплаќа само 6,49 фунти (7,44 евра) за неделен пристап до базата на податоци на телефонски броеви земени во претходните сајберПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата британска премиерка Лиз Трас го именуваше својот кабинет во кој функцијата министер за надворешни работи му припадна на Џејмс Клеверли. Loading… Клеверли, чија мајка е од Сиера Леоне, претходно беше министер за образование. Суела Браверман, чии родители дошле во Британија од Кенија и Маурициус пред 60 години, ја наследуваПрочитај повеќе