Азов

Сподели со своите пријатели

Баталјонот Азов, познат по своите бранители кои останаа до последен момент и го бранеа Мариупол во челичарницата Азовстал, се обидува да се опорави од големите загуби. Loading… Тие сакаат да учествуваат во голем украински напад врз руските војници. Добро познатиот и сакан баталјон Азов во Украина планира да регрутира 6.500Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Почина Олех Мудрак, командант на првиот баталјон на Азовскиот полк, потврди неговиот внук Данило на својот Инстаграм. Loading… Олех Мудрак помина шест месеци во руско заробеништво и преживеа експлозија во логорот Оленивка. Тој беше ослободен од руско заробеништво минатиот септември. Неговиот внук не ја откри причината за смртта, пишува УкраинскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија нуди еден милион рубљи (околу 14.000 евра) за помош за апсење на командантите на украинскиот екстремистички баталјон Азов, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи во Москва. Loading… – Наградата од еден милион рубљи е за помош при апсење на командантот на украинскиот екстремистички баталјон Азов обвинет за мачење иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последните украински војници во Мариупол од Азов се предадоа на крајот на мај. Некои од нив оттогаш беа разменети за руски затвореници, но сè уште има 2.500 војници на Азовскиот полк во руско заробеништво. Loading… За жестокото мачење на затворениците сведочат нивните другари кои биле разменети, пишува ДВ. Украинските политичариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин денеска изјави дека привршува подготовката за првата фаза од судењето на воените злосторници, а се однесува на 80 случаи на злосторства извршени од припадници на националистичкиот баталјон Азов. Loading… – Подготовките за трибуналот, за првата фаза се при крај. Истражните органи работат, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поминаа повеќе од две недели од едно од најстрашните воени злосторства – и знаеме дека немаше недостиг од кандидати во војната во Украина. Loading… Русија и Украина сѐ уште се обвинуваат за него. Знаеме ли доволно денес за да кажеме кој е навистина виновен за нападот? Да потсетиме, се работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската прорежимска агенција РИА објави дека „експерти од Народна Република Доњецк“ (самопрогласени парадржави на проруските сепаратисти во источна Украина) пронашле останки на 26 цивилни тела во болница во Мариупол. Loading… РИА тврди, цитирајќи го портпаролот на ДНР, дека „цивилите биле убиени за време на националистичкото гранатирање“.   ПУТИН ОБЈАВИ: МариуполПрочитај повеќе