Почина командантот на Азов кој во жестоки борби го бранеше Мариупол

Сподели со своите пријатели

Почина Олех Мудрак, командант на првиот баталјон на Азовскиот полк, потврди неговиот внук Данило на својот Инстаграм.

Loading...

Олех Мудрак помина шест месеци во руско заробеништво и преживеа експлозија во логорот Оленивка.

Тој беше ослободен од руско заробеништво минатиот септември. Неговиот внук не ја откри причината за смртта, пишува Украинска правда.

Олех Мудрак го бранеше Мариупол уште во 2014 година, а учествуваше и во жестоки битки за фабриката за челик Азовстал по почетокот на руската инвазија на Украина во февруари минатата година.

Тој беше заробен од руските сили откако украинските сили го напуштија Азовстал и се вратија во Украина на размена на затвореници во септември.

Членовите на Азов го бранеа Мариупол повеќе од два месеци

Тоа беше голема размена во која украинскиот опозициски политичар Виктор Медведчук, ориентиран кон Кремљ, беше разменет за 200 украински затвореници.

„Прво ни беше понудено да вратиме 50 наши луѓе во замена за еден од оние во притворниот центар на Службата за безбедност на Украина. Ние разговаравме. Ние инсистиравме. Бројката од 50 порасна на 200“, рече тогаш Зеленски.

Да потсетиме дека припадниците на Азовскиот полк и другите единици се предадоа во мај минатата година, откако повеќе од два месеци ја држеа својата позиција во огромната фабрика за челик Азовстал и го бранеа Мариупол, важен пристанишен град на југот на Украина.

Loading...

Рускиот режим го користеше Азовскиот полк поради неговите врски со екстремната десница како едно од оправдувањата за започнување на инвазијата на Украина.

Веста за смртта на Мудрак на Твитер ја објави Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи.

Заедно со изразите на сочувство, тој прикачи и фотографија на која се гледа Мудрак пред и по рускиот затвор.

 

 

Ослободени се десетици бранители на Азовстал

Пред неколку дена Украина објави дека 100 украински војници и еден цивил биле вратени во Украина како дел од размената на затвореници со Русија.

„Продолжуваме да ги враќаме Украинците од заробеништво. Денеска, сто наши војници и еден цивил си одат дома“, напиша Андриј Јермак, началник на кабинетот на претседателот на Украина, во објава на Телеграм.

Loading...

Координативниот штаб за третман на воени затвореници во Киев соопшти дека го ослободил цивилот Иван Самојдиук, првиот заменик-градоначалник на Енерходар, кој бил во заробеништво 333 дена.

Јермак додаде дека 94 ослободени војници се „бранители на Мариупол“, вклучително и 63 војници кои се бореле во фабриката за челик Азовстал.

„Многу од ослободените се ранети“

„Нивните семејства ги чекаа толку долго. Многу од хероите се здобија со повреди со различна тежина. Ние продолжуваме со нашата работа и јас сум благодарен на тимот и на Координативниот штаб за третманот на воените затвореници. Ќе донесеме сите дома“, додаде Јермак.

И Координативниот штаб за третман на воени заробеници во Киев истакна дека многу од ослободените војници се ранети.

„Овој пат сите ослободени со размена се војници и наредници“, се наведува во соопштението на Координативниот штаб.

46 ослободени војници припаѓаат на украинската морнарица, 29 на Државната гранична служба, 12 на Националната гарда, осум на вооружените сили на Украина и пет на територијалната одбрана.

Русија денеска соопшти дека 101 заробен војник биле вратени во Русија во размена со Украина, пренесува Index.hr.

Како што соопшти Министерството, отпуштените војници се префрлени во Москва „на лекување и рехабилитација во медицинските установи на Министерството за одбрана на Русија“.

Loading...

На сите ослободени им е укажана потребната медицинска и психолошка помош“, се вели во соопштението.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.