Алексеј Навални

Сподели со своите пријатели

Русија треба веднаш да му пружи медицинска помош на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е во затвор две години и чие здравје е влошено, соопшти германската влада. Loading… „Со голема загриженост добивме информации за критичната здравствена состојба на Алексеј Навални“, изјави за новинарите портпаролката на германската влада Кристијане Хофман. СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група руски лекари го повикаа рускиот претседател Владимир Путин да престане да го мачи затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој рече дека новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија затоа што наутро се измил половина час пред што требало. Loading… Во писмото, потпишано од 170 претставници на руската медицинскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални во понеделникот изјави дека страда од зголемени болки во грбот поради долгите периоди во самица за кои рече дека се дел од намерната стратегија на властите да го поткопаат неговото здравје. Loading… Во објава на Твитер тој се пожали и дека му вбризгале непознатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални денеска изјави дека затворските власти не му дозволуваат да стапи во контакт со својот адвокат и дека целата кореспонденција со неговиот правен тим сега е предмет на тридневни проверки. Loading… Навални преку своите адвокати рече дека администраторите на затворот одбиле да му ги кажатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осудениот руски опозициски лидер Алексеј Навални изјави дека затворските власти го вратиле во самица по втор пат овој месец, бидејќи одел три секунди без да ја почитува наредбата да ги стави рацете зад грб. Loading… Навални, најгласниот критичар на рускиот претседател Владимир Путин, кој отслужува 11,5-годишна затворска казна за кршењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Затворениот руски опозициски политичар и отворен критичар на Кремљ, Алексеј Навални, основал синдикат во затворот во кој моментално се наоѓа, јавува Радио Слободна Европа. Loading… Навални на Твитер напиша дека синдикатот се вика Промзона, што е официјално име за делови од казнените колонии во многу поранешни советски држави каде штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални ги повика гласачите во Франција да гласаат за Емануел Макрон во вториот круг од претседателските избори, обвинувајќи ја неговата противкандидатка Марин Ле Пен дека има блиски врски со режимот во Русија. Loading… Прашањето за поврзаноста на Ле Пен беше покренато и во кампањата пред петПрочитај повеќе