Алексеј Навални

Сподели со своите пријатели

Група анонимни хакери ја нападнале базата на податоци на рускиот државен затворски систем на 16 февруари, денот на смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Loading… Хакерите за Си-Ен-Ен изјавија дека базата на податоци содржи информации, вклучувајќи контакти, околу 800.000 затвореници и нивните семејства. Базата на податоци содржи податоци одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јулија Навалнаја на социјалната мрежа Х, поранешен Твитер, се огласи за нападот што се случи синоќа во Москва. Loading… Таа изрази длабока тага за жртвите и изрази сочувство. „Каков кошмар во Крокус. Моето сочувство до семејствата на жртвите. Сите вклучени во ова злосторство мора да бидат пронајдени и повикани наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во ноќта кога го прославуваше продолжувањето на своето владеење најмалку до 2030 година, рускиот претседател Владимир Путин направи нешто многу необично: јавно го изговори името на Алексеј Навални за прв пат по долго време. Loading… Одговарајќи на прашања од американските медиуми откако официјалните резултати на руските избори му донесоа убедливаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател и републикански кандидат за таа позиција, Доналд Трамп, изјави за Фокс њуз дека рускиот претседател Владимир Путин „веројатно е вмешан“ во смртта на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој почина минатиот месец во затвор во Арктичкиот круг, пишува денеска Политико. Loading… „Не знам, но можеби, мислам веројатно, биПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 43 земји, вклучително и Соединетите Американски Држави, Европската Унија и Велика Британија, испратија во понеделникот заеднички апел за спроведување меѓународна истрага за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во затворот во Русија, јавува Ал Џезира Балканс. Loading… – Револтирани сме поради смртта на опозицискиот политичар Алексеј Навални, заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопругата на починатиот критичар на Кремљ Алексеј Навални им се заблагодари на илјадниците Руси кои со часови чекаа во ред за да го посетат гробот на нејзиниот сопруг, пренесува ХРТ. Loading… – Многу луѓе се прашуваат зошто Алексеј се борел толку тешко и никогаш не се откажал. За ваше добро,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски опозициски лидер Алексеј Навални треба да биде погребан денеска, но членовите на неговиот тим тврдат дека сè уште се соочуваат со потешкотии во организацијата на церемонијата. Loading… Неговата портпаролка Кира Јармиш потврди дека не успеале да најдат погребна кола за да го однесат телото во црквата. „Непознати лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обидите да се ангажира погребна кола за да се пренесе телото на Алексеј Навални на погребот биле спречени од непознати лица, соопшти во четвртокот тимот на покојниот руски опозиционер. Loading… Портпаролката Кира Џармиш изјави дека возачите „биле повикани од непознати лица и им се заканувале да не го носат никадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Остануваат уште само неколку часа до планираниот погреб на Алексеј Навални, но членовите на неговиот тим велат дека се уште се соочуваат со потешкотии во организацијата на церемонијата. Loading… Неговата портпаролка Кира Јармиш потврди дека не успеале да најдат погребна кола за да го однесат телото во црквата. „Непознати лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Погребот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални ќе се одржи на 1 март во 14 часот во црквата на иконата на Богородица „Утоли моя печали“ (Угаси ми ја тагата) во Маринуо (југоисточна област на Москва). Loading… „Дојди рано. Погребот ќе се одржи на гробиштата Борисовски“, се вели во соопштението наПрочитај повеќе