Александар Дугин

Сподели со своите пријатели

Американската разузнавачка заедница верува дека нападот со автомобил-бомба во кој загина Дарија Дугина, ќерката на истакнатиот руски политички актер Александар Дугин, бил одобрен од елементи во украинската влада, пишува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на разузнавачки извори. Loading… САД не знаеле за планот пред атентатот, вели изворот, а сѐ уште не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот филозоф Александар Дугин верува дека неговата ќерка Дарија Дугина била цел на ужасен напад со автомобил-бомба во кој загина минатата недела. Loading… Убиството предизвика многу шпекулации за тоа дали убијците имале намера да го убијат самиот Дугин или неговата ќерка. – Не беше грешка – рече Дугин и додаде:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Смртта на Дарија Дугина, 29-годишната ќерка на рускиот националистички идеолог Александар Дугин, го сврте вниманието од боиштата во Украина во предградие на Москва, каде што нејзиниот автомобил беше разнесен, убивајќи ја на лице место. Loading… Руската служба за безбедност (ФСБ) објави дека Украина стои зад убиството и дека осомничениот –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лицето осомничено дека подметнало експлозив под возилото на Дарија Дугина, ќерката на рускиот филозоф Александар Дугин, кој е близок до претседателот Владимир Путин, наводно е видено во Виена. Loading… Украинката Наталија Вовк, за која руската ФСБ тврди дека е убиецот на Дугина, била видена во хотел во Виена во понеделникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина денеска го слави Денот на независноста, но и шест месеци откако Русија ја започна инвазијата на таа земја. Loading… Максим Камениецки, професор од Институтот за меѓународни односи, зборуваше за Нов ден на телевизијата N1 од Киев. „Во Киев има препораки да се работи од дома и луѓето да неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како одговор на убиството на Дарија Дугина, ќерката на идеологот на рускиот ултранационализам, рускиот претседател Владимир Путин би можел да ја радикализира и прошири војната во Украина, но и да ја засили репресијата во земјата со чистки во безбедносните служби, пишуваат светските медиуми. Loading… Бомбашкиот напад во кој загина Дугина,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наталија Вовк, осомничена за убиството на руската новинарка и политиколог Дарија Дугина, пред извесно време заминала во Европа како бегалец, но набрзо се вратила, изјави нејзиниот татко. Loading… „Таа беше во Европа. Во Франција. Таа отиде таму како бегалец. Потоа не ѝ се допадна, се врати во Полска, па воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, одговарајќи на прашање за убиството на ќерката на рускиот ултранационалист Дарија Дугина, рече дека САД го осудуваат намерното таргетирање цивили без разлика каде тоа се случило. Loading… Прајс одби да каже дали Вашингтон знае кој стои зад нападот, но рече дека не се сомневаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Александар Дугин, чија ќерка Дарија беше убиена во мистериозен напад со автомобил – бомба во саботата во близина на Москва, не е политичар, туку филозоф и социолог. Loading… Ниту тој, ниту неговата ќерка не се (биле) функционери на режимот на Владимир Путин во строга смисла, туку и двајцата се (биле)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија, Владимир Путин, зборуваше за трагичната смрт на Дарија Дугина, ќерката на Александар Дугин. Loading… Путин рече дека тоа е „одвратно злосторство“, пренесува АФП. – Подло, сурово злосторство го заврши животот на Дарија Дугина, светла, талентирана личност со вистинско руско срце, љубезна, полна со љубов, сочувствителна и отворена.Прочитај повеќе