ајкула

Сподели со своите пријатели

Натали Рејнолдс неодамна на мрежите се пофали дека имала „блиска средба“ со ајкула, а сето тоа го снимила на камера. Loading… Снимена е како фаќа ајкула со другарките на непозната локација, а потоа ја извлекле до плиткото. Првото нешто што го направи е седнување на грбот на морскиот предатор иПрочитај повеќе

Dangerous shark with sharp teeth hunting in clean transparent water of vast blue ocean

Сподели со своите пријатели

Американка во понеделникот била нападната и убиена од ајкула додека веслала во водите на Бахамите, соопшти локалната полиција. Loading… Неидентификуваната 44-годишна жртва од Бостон била нападната на околу еден километар од брегот на островот Њу Провиденс, каде што се наоѓа Насау, главниот град на Бахамите. Мажот кој бил со неаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познато е дека кучето е едно од најдружељубивите животни, а неговата желба да се дружи понекогаш нема граници. Loading… Вистински доказ е миленикот на видео авторот на TikTok кој се дружел со ајкула на плажа. На видеото се гледа како бебе ајкула плива во плиткото на Хаваи, а кучето гоПрочитај повеќе

great white shark

Сподели со своите пријатели

Неколку популарни плажи во Западна Австралија се затворени откако ајкула касна за нога на сурфер. Loading… Нападот се случил во понеделникот малку пред 9 часот по локално време, пишува Дејли Мејл. Сурферот, кој има околу 20 години, успеал да доплива до брегот каде му била укажана прва помош. Се сомневаПрочитај повеќе

close-up of gray shark

Сподели со своите пријатели

Кокаински ајкули се појавија во водите на Атлантскиот Океан кај југоисточниот брег на САД, пишува Гардијан, кој наведува дека ова звучи како сценарио на евтин филм за катастрофа со морска тема. Loading… Сепак, британскиот весник пишува дека научниците веруваат дека гладните ајкули во областа се гостат со бали халуциногени дрогиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетителите на плажа во Флорида доживеаја сцена која потсетува на филмот „Jaws“ додека исплашени трчаа од ајкула која плива во плиткото. Loading… Еден посетител го снимил драматичниот инцидент и на него се гледа како луѓето уживаат на плажата додека не ја видат ајкулата. За разлика од филмот каде голема белаПрочитај повеќе

Selective Photo of Gray Shark

Сподели со своите пријатели

Спасувачите денеска ги пребаруваа водите во близина на плажа во Јужна Австралија за остатоци од сурфер за кој се верува дека е убиен од ајкула, објави Ројтерс. Loading… Спасувачките служби добија повик за напад на ајкула на плажа во близина на градот Елистон, на околу 650 километри јужно од главниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во ајкула се пронајдени посмртните останки на маж од Аргентина кој исчезнал на почетокот на месецов. Loading… Диего Бариа (32), татко на три деца, последен пат бил виден на 18 февруари како го вози својот теренец во близина на брегот во јужната аргентинска провинција Чубут. Двајца рибари пријавиле дека уловилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

59-годишен австралиски турист е убиен од ајкула во близина на преполна плажа на француската пацифичка територија Нова Каледонија. Loading… Мажот (59) пливал во близина на понтон на околу 150 метри од плажата во главниот град Нумеа во неделата кога бил нападнат и каснат неколку пати од ајкула, соопштија властите. ДвеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Момче (8) од Велика Британија било нападнато од три ајкули додека бил на одмор на Бахамите, при што ги повредил двете нозе. Loading… Финли Даунер бил на екскурзија до заштитеното пристаниште Компас Кеј со своето семејство минатата недела кога се случил ужасниот напад. Преплашеното момче морало да биде извлечено наПрочитај повеќе