Ајкула уби Американка на Бахамите

Сподели со своите пријатели

Американка во понеделникот била нападната и убиена од ајкула додека веслала во водите на Бахамите, соопшти локалната полиција.

Loading...

Неидентификуваната 44-годишна жртва од Бостон била нападната на околу еден километар од брегот на островот Њу Провиденс, каде што се наоѓа Насау, главниот град на Бахамите.

Мажот кој бил со неа во водата не е повреден.

Минатата година имало 57 неиспровоцирани напади на ајкули ширум светот, според Меѓународната датотека за напад на ајкула.

На прес-конференција, портпаролот на полицијата, наредникот Дезире Фергусон рече дека спасителот во блиското одморалиште Сандалс видел што се случува и отишол да помогне.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Откриен нов вид змија: Лесно се наоѓа во дивината, а многу е агресивна

Успеал да доплива до жената и да ја врати на брегот, но можеле само да ја прогласат за мртва.

Според полицискиот наредник, таа се здобила со „сериозни повреди на десната страна од телото“.

Ајкулата и ги одгризала колкот и десниот горен екстремитет, додаде тој.

Loading...

Не е познато каков тип на ајкула ја нападнала жената.

Инцидентот се случува само неколку дена откако ајкула уби Мексиканка која пливала со нејзината ќерка на брегот на Пацификот во земјата.

Неколку слични инциденти неодамна беа забележани на Бахамите.

Минатиот месец, 47-годишна Германка исчезнала откако наишла на ајкула, соопшти локалната полиција.

Во друг инцидент во јуни, на една американска жена ѝ беше ампутирана ногата откако беше нападната од ајкула додека нуркаше.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Откриен нов вид змија: Лесно се наоѓа во дивината, а многу е агресивна

Статистиката од Меѓународната датотека за напад на ајкула со седиште во Флорида покажува дека само околу 32 неиспровоцирани напади на ајкули биле пријавени на Бахамите од 1749 година.

Имаше 57 потврдени неиспровоцирани напади на ајкула ширум светот во 2022 година, како и 32 испровоцирани.

Најголем дел од жртвите биле пливачи и нуркачи (43 отсто), додека сурферите учествувале со 35 отсто.

Loading...