Абхазија

Сподели со своите пријатели

На почетокот на ноември, 50 грузиски опозициски пратеници се обратија до членките на НАТО и ЕУ повикувајќи на единствен став против планот на Русија за воспоставување постојана поморска база во отцепениот грузиски регион Абхазија. Loading… Плановите на Кремљ ги поттикнаа стравувањата дека базата може да ја вовлече Грузија, која сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, смета дека со текот на времето земјите кои, како што вели, не се плашат од мислењето на Западот, ќе ја признаат независноста на Абхазија и Јужна Осетија. Loading… „Ова прашање е многу деликатно и е поврзано со општата геополитичка ситуација. ЈасноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Абхазија, како регион кој прогласи независност од Грузија, не планира да се приклучи на Русија, соопштија денеска локалните власти, откако блискиот регион Јужна Осетија објави дека ќе преземе активности за да го реализира тоа. Loading… – Русија е наш стратешки партнер, драга и блиска земја, но ние во републиката (Абхазија)Прочитај повеќе