Русите ја освоија Кремина, град во источна Украина

Сподели со своите пријатели

Руски сили го освоија градот Кремин во источна Украина, соопшти денеска регионалниот гувернер.

Loading...

Кремина, град со околу 18.000 жители, се чини дека е првиот град што паднал во рацете на Русија во новата офанзива во источна Украина.

„Кремина е под контрола на орките. Тие влегоа во градот“, изјави Сергеј Каидаи, гувернер на областа Луганск, мислејќи на руската армија со веќе заедничкото име преземено од Ј.Р.Р. Господарот на прстените на Толкин.

 

Лавров: Во оваа фаза употреба само на конвенционално оружје

 

„Невозможно е да се пресмета бројот на загинати цивили“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

„Нашите бранители мораа да се повлечат. Тие се улогорија на нови позиции и продолжуваат да се борат против руската армија“, додаде тој.

Loading...

Хајдаи рече дека Русите нападнале „од сите страни“.

 

Кадиров: До крајот на денот ќе ги докрајчиме војниците во Азовстал и целосно ќе ја окупираме челичарницата

 

„Невозможно е да се пресмета бројот на загинати цивили. Имаме официјална статистика, околу 200 од нив, но во реалноста ги има многу повеќе“, додаде тој.

Русија, која започна, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ на 24 февруари, ги отфрла тврдењата дека убива цивили.