Рогозин испрати шрапнел изваден од телото и заканувачки писмо до Макрон

Сподели со своите пријатели

Поранешниот шеф на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, преку францускиот амбасадор во Руската Федерација му ги испрати шрапнелите кои беа извадени од неговото тело на францускиот претседател Емануел Макрон, велејќи дека бил ранет од француските хаубици Цезар и дека „Франција ќе одговара за тоа“, пишува Украинска Правда.

Loading...

„Неодамна, како резултат на кукавички терористички чин во Доњецк, бев тешко повреден. Само благодарение на големата вештина и трпеливост на руските воени и цивилни лекари, повторно сум жив и речиси здрав.

„Во овој плик, заедно со мојата порака, гледате фрагмент од граната испукана од француска артилериска инсталација Цезар од 155 мм. Бев удрен во десното рамо и дел ми се заглави во петтиот вратен пршлен. Да беше само милиметар подалеку, можев да бидам мртов или неподвижен инвалид Таа француска граната уби двајца мои млади пријатели, оставајќи ги нивните сопруги вдовици, а нивните деца сирачиња. Тие беа убиени од оружје што ѝ го достави на Украина од вашата земја“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор

Рогозин рече дека „стотици луѓе“ биле убиени во Донбас од „француско оружје и француски платеници“, но не спомна колку луѓе биле убиени од руската армија која окупирала странска територија.

 

 

Поранешниот шеф на Роскосмос му напиша на амбасадорот дека „официјален Париз го изневери големиот Де Гол и стана една од најкрвавите земји во Европа“, дека Франција „се потчини на диктатот на Вашингтон и стана марионетска држава“.

Loading...

„Господине амбасадоре, што прави Франција, што правите вие ​​во конфликтот што западните политичари го запалија меѓу словенските народи? Се надевам дека го разбирате степенот на вашата лична одговорност за овие убиства!?“, пишува Рогозин во писмото до Макрон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски брод стигна до јужноафриканскиот брег: Дали Москва сака да истражи заштитено подрачје?

„Никој нема да избега од одговорноста за воените злосторства извршени од Франција, САД, Велика Британија, Германија и другите земји на НАТО во Донбас.

Сите наши жртви се на вашата совест, како што е и на вашата совест изгледот на фашистичка Украина на картата на Европа“, рече Рогозин, кој сега е шеф на групата воени советници „Царските волци“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.