Работи на кои сите мајки забораваат кога ќе добијат дете

Сподели со своите пријатели

Нема ништо лошо во тоа што бескрајно да го сакате вашето дете и да му се посветите на него колку што можете повеќе, но исто така е многу важно да одвоите време за себе.

Loading...

Без разлика дали сте го родиле првото бебе или второто, вашето тело само претрпе огромна промена што подразбира развој на бебе во стомакот цели девет месеци и раѓање.

Поспани сте, исцрпени и немате време да правите коса и шминка секој ден и веројатно се чувствувате поинаку од вообичаеното затоа што сте целосно окупирани со улогата на мајка.

Три хороскопски знаци кои важат за најдобри мајки

Сепак, треба да запомните дека е совршено добро да одвоите време за себе и да направите работи за себе. Не мора да поминувате цел ден да го правите ова, но неколку часа во текот на неделата мора да издвоите за самите себе за да ја оживеете психата и телото.

Ова се работи што сите мајки забораваат да ги прават откако ќе се породат, дури и да не се свесни за тоа.

Топла бања и релаксирачка маска

Пред да се роди бебето, самоугодувањето можеби значеше да се поминат неколку часови во бањата, да уживаме во мирот и тишината, но сега може да значи кратка топла бања без попречување.

Loading...

Децата кои имале строги мајки, кога ќе пораснат се склони на алкохолизмот

Кога вашето бебе спие, вклучете топла бања во животот, ставете ја релаксирачка маска и затворете ги очите 10 минути.

Иако делува како ситница, ако го направите ова барем еднаш неделно, ќе се чувствувате многу подобро и ќе работите подобро околу бебето.

Правилна исхрана

Поради недостаток на време и голем број на нови одговорности околу детето, како нов родител лесно можете да започнете лошо да јадете. Секогаш е полесно и побрзо да извадите и да јадете пакет колачиња или парче чоколадо отколку да готвите сами ручек.

Сепак, важно е да запомните дека правилната исхрана ќе ви даде многу повеќе енергија и ќе ве натера да се чувствувате многу подобро.

Истражување: Мозокот на мајките и трудниците се подмладува

Ако немате време да правите оброци во текот на денот, обидете се да направите неколку едноставни оброци пред да одите на спиење, како што се салати и јадења со тестенини.

Loading...

Image by Public Co from Pixabay

Дружење со партнерот

Со непроспиени ноќи и целото внимание што му го посветувате на вашето дете, разбирливо е дека ќе имате чувство да бидете далеку од сопругот и дека едноставно заборавате да уживате во неговото друштво.

Не заборавајте дека сте двојка и заедно сте во тоа. Одвојте барем една вечер да се посветите на вашиот сопруг, дури и ако тоа би значело само неколку часа гледање на филмот, откако ќе го ставите вашето бебе во кревет.

Пиење кафе додека е топло

Топлото кафе е нешто за што мајката може само да сонува. Ако си направите топол пијалок, голема е веројатноста дека нешто друго ќе ви го одземе вниманието, како што се менување пелени или хранење на вашето бебе.

4 нешта кои ги наследуваме само од мајките

Loading...

Затоа, купете термо шолја за да го задржите пијалакот топол затоа што секоја мајка заслужува да ужива во шолја топло кафе, наместо да го пиете ладно после два часа.

Спијте кога вашето бебе спие

Пред да се роди вашето бебе, веројатно сте слушнале милијарди пати „запамти, спиј кога твоето бебе спие“. Сега, кога бебето пристигна, тие ветувања што си ги дадовте, пред да пристигне пакетот на радоста, станаа само далечен сон.

Наместо да спиете, се терате себеси да правите куп други работи што остануваат недовршени.

Сепак, можете да го оставите сето тоа настрана и да му дадете приоритет на сонот, затоа што ви треба најмногу. Ќе бидете посвежи и поподготвени да управувате со куп валкани садови или алишта.

Три мајки за прв пат пробуваат марихуана (видео)

Loading...

Вежбајте

Немојте да размислувате за вежбањето како начин да изгубите тежина откако ќе се роди вашето бебе. Вежбите ќе ви помогнат да размислите здраво.

Не мора да одите во теретана, едноставно можете да одите на прошетки со вашето бебе или да вежбате јога или пилатес дома.

Image by Stephanie Pratt from Pixabay

Loading...

Фотографирајте се

Кога бевте бремени, веројатно имате многу ваши фотографии, но откако се роди бебето, во нив тоа стана главен актер.

Наместо да се криете зад камера или мобилен телефон, бидејќи вашата коса е неуредна, дебели сте или не сакате да фотографирате од која било друга причина, прифатете го тој момент со вашето дете и овековечете го.

Можете да фотографирате себеси со вашето дете или да имате мајка, сопруг, пријател или брат, да се фотографираат со вас.

Кога еден татко вреди за две мајки (фото)

Loading...

Размислете дали вашата неуредна коса ви е важна кога, по пет години, ќе ги погледнете овие слики или дали сте задоволни што сте ги овековечиле тие моменти?

Бидете љубезни кон себе

Многу е лесно да се заглавите и да започнете да се споредувате со другите мајки, особено на социјалните мрежи, што ќе ви даде чувство дека не правите доволно затоа што многу работи остануваат недовршени.

Запомнете дека правите неверојатна работа одгледувајќи убаво мало бебе и дека не е важно дали имате еден куп неисперена долна облека за една недела или фармерките не ви изгледаат повеќе убаво.

Финска го изедначува породилното отсуство за двајцата родители

Едноставно е, уживајте во тоа да бидете мајка и тоа е единственото нешто што е важно.

Loading...

Leave a Reply