Полицијата во Кина носи очила за препознавање криминалци (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Кина се повеќе смета не технологијата во борба против криминалот.

Кинеската полиција неделава започна да користи посебни очила за препознавање лица на железнички станици, кои можат да идентификуваат потенцијално сомнителни личности во масата луѓе.

 

Loading...

 

Очилата, произведени токму за потребите на полицијата, како што наведува „Вол стрит журнал“, можат да идентификуваат лица во рок од 100 милисекунди, а потоа да ја споредат фотографијата од базата во која има околу 10.000 осомничени.

Кинеската полиција веќе и забележала први резултати во користењето на овие очила, пренесуваат кинеските медиуми.

 

 

Во Џенгџоу така полцијата на железнича станица идентификувала и уапсила седум осомничени за кои полицијата изјави дека ги барала подолго време. Утврдено е дека 26 лица користеле лажни документи и на нив им е забрането патувањето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Осум лица загинаа во невремето пред пристигнувањето на циклонот Михаунг

Leave a Reply