По 40 години голема бела ајкула забележана близу шпанското крајбрежје

Сподели со своите пријатели

Голема бела ајкула долга пет метри забележана е во морето кајшпаските Балеарски острови, што е прв пат да биде видена во овие води во последните над 40 години.

Ајкулата повеќе од еден час ја следел меѓународен тим во Националниот парк Кабрер архипелаг, околу 10 километри од брегот на Мајорка.

Пронајдена ајкула стара 512 години (видео)

Loading...

Тим од шпански истражувачи заедно со европски колеги од повеќе земји учествувале на овој проект.

Иако имало гласини и непотврдени информации дека големат абела ајкула е видена во шанските води во последните години се верува дека ова е прв потврден случај од 1976. година кога рибар од Мајорка фати еден примерот долг шест метри, пишува „Дејли мејл“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Луѓе кои биле во кома откриваат како тоа изгледа: Не е како на филм!

Leave a Reply