Зошто Путин сака да го заземе Донбас?

Русија го пресели најголемиот дел од своите воени активности во источна Украина откако ги повлече своите сили од главниот град Киев, а според Би-Би-Си, постојат многу причини поради кои рускиот претседател Владимир Путин сака да го заземе Донбас. Loading… Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека битката за областа позната како … Continue reading Зошто Путин сака да го заземе Донбас?Прочитај повеќе