Ова е наследникот на Пригожин: Ветеран од два крвави конфликти и миленик на Путин

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин им предложил на борците на групата Вагнер, нивниот командант да биде искусниот и одликуван платеник Андреј Трошев, кој и онака бил нивен надреден во текот на сите операции во Украина, пишува Комерсант.

Loading...

Се чини дека Путин создал јаз меѓу високите борци на Вагнер и нивниот водач Евгениј Пригожин по неговото неуспешно востание минатиот месец – барем според наративот што произлегува од неговите коментари за Комерсант.

Весниците објавија за состанокот што го одржал рускиот претседател пет дена по распадот на бунтот на Вагнер кон крајот на јуни – состанок на кој присуствувале Пригожин и неколку десетици истакнати борци на Вагнер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Откриено што пишува во потерницата по братот на Алексеј Навални

Според Комерсант, Путин на состанокот им рекол на десетици платеници на Вагнер дека меѓу повеќекратните опции за ангажман што им ги понудил, едната вклучува и продолжување на борбата под нивниот директен командант, човек наречен „Седој“, што значи „седа коса“.

„Сите можеа да се соберат на едно место и да продолжат со обврските и ништо да не се смени за нив. Нив би ги водел истиот човек кој цело време бил нивниот вистински командант“, рекол Путин и додал дека сите потврдно кимнале со главата на тие зборови.

Инаку, Трошев е пензиониран руски полковник, основач и извршен директор на Вагнер, според документите објавени од Европската унија и Франција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинското обвинителство призна дека на Мајдан немало руски снајперисти

Санкциите на Европската унија поврзани со ситуацијата во Сирија детално ја опишуваат неговата позиција како началник на Генералштабот на операциите на групата Вагнер во Сирија, која го поддржуваше сирискиот режим.

„Тоа дава клучен придонес во воените напори на Башар ал Асад, го поддржува сирискиот режим и има корист од него. Тој беше член на локалната милиција и вршеше репресивни дејствија врз цивилното население“, се наведува во документот.

Loading...

Покрај тоа, Трошев е ветеран од војните во Чеченија и Авганистан, за што ги доби и највисоките одликувања доделени од Советскиот Сојуз и Русија.

Во меѓувреме, судбината на шефот на Вагнер Пригожин останува нејасна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарија ја одложува испораката на транспортери во Украина: Бара НАТО да го плати транспортот

Тој, наводно, отпатувал во Белорусија како дел од договорот постигнат со посредство на белорускиот претседател Александар Лукашенко по неуспешниот бунт, но белорускиот претседател минатата недела изјави за Си-Ен-Ен дека лидерот Вагнер сега е во Русија.

Видео, наводно, прикажува полициска рација во просториите на Пригожин во Санкт Петербург, исто така, покрена прашања за неговиот статус.

Тој не е виден во јавноста од 2 јуни.