Објавени првите детали за хеликоптерската несреќа во која загина раководството на украинското МВР

Сподели со своите пријатели

Пристигнуваат првите детали за хеликоптерската несреќа во украинскиот град Бровари кај Киев, во која загинаа најмалку 18 лица, меѓу кои и министерот за внатрешни работи на Украина, уште двајца службеници од врвот на МУП, како и три деца.

Loading...

Официјални лица изјавија дека хеликоптерот се урнал во 8:20 часот по локално време и дека зградата на Националната служба за итни случаи била уништена во пожар што избувнал по падот.

Пожарникарите еден час подоцна го изгаснале пламенот.

Хеликоптерот бил осигуран од Франција

Како што рекоа, станува збор за хеликоптер Aerospatiale AS.332 Super Puma, кој на Украина ѝ го обезбедила Франција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еквадор одби да ѝ испорача на Украина со воена опрема од советската ера

Според фотографиите од местото на несреќата, хеликоптерот паднал во дворот на градинката.

До деловите од урнатините има играчки. Трите деца кои загинаа најверојатно се деца од градинката.

Повредени се уште десет деца.

Во хеликоптерот имало девет лица: шест членови на оперативниот тим на МВР, меѓу кои и раководството на МВР, како и тројца членови на екипажот на Државната служба за вонредни состојби.

Loading...

Загинаа министерот за внатрешни работи Денис Монастирски, неговиот прв заменик Евген Џенин и државниот секретар на Министерството Јуриј Лубкович, соопшти Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи.

Оделе на бојното поле

Прерано е да се зборува за причината за хеликоптерската несреќа, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф на претседателската администрација, за време на брифингот за медиумите во Бровари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот пилот кој пребегна во Украина пронајден убиен

Тој рече дека истрагата ќе ги разгледа сите можности, а полицијата побара од сведоците да излезат.

Тој потврди дека возењето со хеликоптер било „поврзано со работата“ на министерот за внатрешни работи Денис Монастирски.

Се верува дека тој бил на пат кон бојното поле.

Некои од повредените се во животна опасност. Меѓу загинатите најверојатно има и случајни минувачи, родители кои ги носеле децата во градинка…

Тимошенко рече дека некои од хоспитализираните се во животна опасност. Повредени се вкупно 25 лица, од кои, како што споменавме, десет се деца.

Хеликоптерот се урнал во близина на градинката во која биле деца и вработени во моментот на несреќата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Масовни руски напади: „Ова е нов фронт, вративме голем дел од територијата“ (ВИДЕО)

Преживеаните деца се евакуирани од зградата, додека итните служби работат на терен за да утврдат дали има некој заробен во урнатините.

Тимошенко рече дека можно е меѓу жртвите да има и случајни минувачи, со оглед на тоа дека тоа било во утринските часови, но и родители кои ги однеле своите деца во градинка.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.