Роверот на НАСА заминува на Марс да бара живот

Сподели со своите пријатели

НАСА е близу до завршување на својот роботски ровер, кој ќе бара докази за живот на Марс следната година и ќе ги постави темелите за мисијата да ги испрати луѓето во длабока вселена.

Loading...

Американската вселенска агенција во петокот го обелодени својот „Марс 2020 ровер“ чие официјално име ќе биде избрано на почетокот на следната година.

Во февруари, НАСА ќе испрати ровер во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, каде што ќе биде составен до крајот.

Ќе започне во јули и неговата дестинација е исушеното корито од езерото на Марс со големина на Менхетен.

Роверот со ќетири тркала, со големина на автомобил, ќе го истражуваат езерото Марсов Кратер.

Кратерот се верува дека содржи големи количини на седименти стари 3,5 милијарди години за кои научниците се надеваат дека би можеле да содржат фосили од животот на Црвената планета.

Роверот ќе собере 30 примероци на почва кои ќе бидат испратени на Земјата од идно вселенско летало дизајнирано од НАСА.

Заменикот на проектот Мет Валас откри дека примероците би можеле да пристигнат на нашата планета во 2026 година.

Loading...

Мисијата на Марс, исто така, ќе биде клучна за идните човечки мисии на планетата, вклучувајќи го и потенцијалот за создавање кислород на нејзината површина, рече Валас.

Роверот ќе носи опрема што може да го претвори јаглерод диоксидот во кислород.

Доколку биде успешен, овој ровер ќе биде петта мисија на НАСА на Марс.

Единствената друга земја што слета на оваа планета беше поранешниот Советски сојуз.


Leave a Reply