На Европа ѝ се заканува ограничување на потрошувачката на гориво

Сподели со своите пријатели

Сегашната енергетска криза би можела да биде една од најлошите и најдолгите во историјата, а особено Европа може да биде силно погодена, смета Фатих Бирол, шеф на Меѓународната агенција за енергетика.

Loading...

Во интервју за германскиот магазин Шпигел, Бирол изјави дека последиците од настаните во Украина веројатно ќе ја направат сегашната енергетска криза полоша од кризата од 1970-тите, пренесува Танјуг.

„Тоа може да се случи. „Сега ја имаме нафтената криза, гасната и кризата со електрична енергија во исто време“, нагласи тој.

Како дел од санкциите против Русија поради акцијата во Украина, Европската унија воведе ограничувања за увоз на руски фосилни горива и најави постепено целосно укинување на тој увоз.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илјадници милијарди долари изгубени поради климатските промени

Бирото предупреди дека европските земји кои се повеќе зависни од рускиот гас, вклучително и Германија, се соочени со „тешка зима“ бидејќи „можеби ќе треба да ја рационализираат потрошувачката на гас“.

Прекин на испорака

Коментарите на шефот на ИЕА доаѓаат во време кога рускиот државен холдинг за гас „Газпром“ го прекина снабдувањето на некои енергетски компании во Германија, Данска, Холандија и други земји поради неприфаќање на плаќањата во рубљата според новата шема што ја бара Москва.

За да се ублажат енергетските ризици, Европа, според него, треба да обезбеди снабдување со што е можно повеќе гас, на пример, преку гасовод од Норвешка или Азербејџан, како пратка на течен природен гас (ТНГ).

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Реална закана од тероризмот во Европа

Тој додава дека електраните на јаглен би можеле делумно да ги заменат и електраните на гас.

Бирол рече дека претстојното лето, исто така, може да биде многу тешко за Европа и САД, поради ограничената понуда на пазарот на сурова нафта, предупредувајќи дека, за време на шпицот на летната сезона, побарувачката за гориво ќе се зголеми, што може да доведе до „тесни грла во понудата , на пример, на дизел, бензин или керозин, особено во Европа “.