Кумановската Гимназија го одбележа роденденот на Гоце Делчев (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ денеска ја одбележа 151-годишнината од раѓањето на својот патрон, револуционерот Гоце Делчев.

Loading...

Со приствуто на учениците, наставниците, но и многубројни делегации на општината, политичките партии и здруженија во дворот на училиштето беше положено свежо цвеќе.

Пред присутните беше исчината и поезија напишана за Делчев.

– Денеска за нас е навистина многу значаен ден, го одбележавме раѓањето на нашиот патрон Гоце Делчев за кој што се гордееме што како училиште го носиме неговото име. Секогаш се водиме од неговата мисла и се бориме на сите полиња да бидеме најуспешни. Благодарност голема до нашите ученици кои и за оваа пригода денеска се организираа за да ги покажат своите способности во творештвото, во делот на поезијата, изјави Марија Тодоровска, директор на училиштето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приведени тројца кумановци, нападнале сограѓанин

Пред присутните со „Песна за Гоце“ под диригентска палка на наставникот Филип Петровски се претстави и училишниот оркестар и хор „Симфониум“, а како тоа изгледаше погледнете во видеото подолу.

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

Никола Ивановски