Директор на берза за криптовалути за еден ден изгубил 16 милијарди долари!

Сподели со своите пријатели

Во вторникот падна нов рекорд за пад на имотот на милијардерите за еден ден.

Loading...

Титулата ја презеде извршниот директор на берзата за криптовалути FTKS Сем Банкмен-Фрид, чии средства паднаа за 94 отсто поради најавената продажба на неговата берза за криптовалути на конкурент.

Наместо 16 милијарди долари, во џебот има „само“ една милијарда.

Во вторникот, 30-годишниот извршен директор објави на социјалните мрежи дека ќе ја продаде својата берза за криптовалути FTX на конкурентот Binance, бидејќи вториот се соочува со тешка ликвидносна криза. Но, со преземањето, неговиот имот беше сериозно намален.

Ако претходно вредеше 16 милијарди долари со сопственост на FTKS и трговска куќа за криптовалути, по продажбата му остана „само“ една милијарда во џебот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Европската технолошка индустрија загубила 400 милијарди долари во вредност

Тоа е пад на имотот од 94 отсто за еден ден, а во исто време и најголем пад на имотот на милијардер за толку краток временски период, наведува Блумберг.

Загубите на Bankman-Fried следат по овогодинешниот катастрофален пад на криптовалутите од 600 милијарди евра.

Основачот на Binance, Чангпенг Жао, исто така загуби 79,4 милијарди долари во богатство оваа година на вториот.

Loading...

Ненадејните големи загуби од милијарди не се невообичаени меѓу најбогатите.

Основачот на Мета, Марк Закерберг загуби 29 милијарди евра на 3 февруари оваа година. Но, неговиот пад во проценти не беше толку висок, бидејќи неговиот имот сè уште се движи околу 85 милијарди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По 65 години идентификувано момче пронајдено мртво во картонска кутија во САД

Во ноември 2021 година, извршниот директор на Tesla, Илон Маск, изгуби десетици милијарди за два дена, или 50 милијарди.

Падот уследи по загриженоста на извршниот директор дали да продаде удел од 10% во неговиот автомобилски бизнис. Сепак, во декември ја презеде титулата најбогат Земјанец.

Слично нешто му се случи на основачот на Амазон Џеф Безос во 2019 година, кога го задржа второто место на листата на најбогати луѓе и покрај огромната загуба од 36 милијарди евра.

Парите ѝ ги префрлил на поранешната сопруга, бидејќи таа во моментот на разводот поседувала четвртина од компанијата.