13.08.2019 09:18

Дали љубовта кон кучињата е наследна?


Единствена личност за која мжете да гарантирате дека го сака вашиот миленик како што го сакате вие е вашиот идентитчен близнак.

Луѓето собрани околу заеднички интересирања кон кои чувствуваат неизмерна љубов често се чудни на околните набљудувачи. Научниците докажале дека таквите склоности имаат корени во гените.

loading...

НАУКАТА ДОКАЖА: Кучињата го разбираат човековиот говор

Споре дистражувањата на шведскиот Универзитет во Упсала, љубовта кон кучињата е условна од гените.

Набљудувајќи го однесувањето и склоноста на 35.035 пара близнаци, научниците утврдиле дека одлуката за тоа дали ќе набавите куче зависи делумно и од генетската предиспозиција дали сакате кучиња.

Кучињата го намалуваат ризикот од срцеви заболувања

Меѓу луѓето со такви гени многу се врежани ставовите за предности кои ги носи друштвото на кучето.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments