Неодоливи крцкави грицки: Направете прокељ на малку поинаков начин

Сподели со своите пријатели

ПОТРЕБНО:

Loading...

½ чаши брашно

сол и црн пипер

1 лажичка лук во прав

2 јајца

1 шолја презла

½ чаши рендан пармезан

3 лажици путер

Loading...

450 гр прокељ

морска сол

1/3 чаша мајонез

2 супени лажици сенф

1 лимон, исечен на половина

сецкан свеж власец

ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 250 степени. Обложете го листот за печење со хартија за печење. Земете три плитки, широки чинии. Во првата измешајте брашно, сол, бибер и лук во прав. Во друг изматете ги јајцата. Во третиот измешајте презла, пармезан и растопениот путер. Работејќи во серии, валкајте го прокељот прво во смесата со брашно, потоа во онаа со јајца и на крај со презла.

Loading...

Подготвениот прокењ наредете го на плех. Се пече во рерна додека не порумени, повремено мешајќи околу 20 минути. Кога ќе се готови грицките со прокељ, посолете ги по вкус со морска сол. За да го подготвите преливот, во сад со средна големина измешајте мајонез, сенф и сок од половина лимон. Остатокот од лимонот исечете го на коцки.

При сервирање, ставете го прокељот на чинии, декорирајте со власец и кришки лимон. Истурете или оставете во посебен сад прелив со лимон.