Дали ви останаа велигденски јајца? Еве што можете да направите со нив!

Сподели со своите пријатели

Во случај да ви останале велигденски јајца, кои сте ги подготвиле, бидејќи семејството и гостите не ги изеле сите, можете да ги искористите за подготовка на солени и вкусни јадења.

Loading...

Салатите се идеален избор, бидејќи се здрави и најчесто се прават многу брзо.

Една од нив може да биде „Цезар салата“ за која рецептот е многу едноставен.

 

 

Како се прави Цезар?

Покрај јајцата, подгответе 500 гр зелена салата, 30 гр варено пилешко бело месо. Исто така, 300 гр сланина на скара, ситно сечкана за кришки, 300 гр пармезан, 2 дл балсамико оцет, 2 дл маслиново масло, сол по вкус, коцки тост и пет варени јајца.

Loading...

Во сад ставете ја салатата, сечканото пилешко и сланината, па додајте ги коцките тост и прстените јајца. На крај додадете го пармезанот и зачините.

 

 

Салата од туна и јајца

Иако јајцата и туната се необична комбинација, салатата направена од нив е здрав избор, но и одличен начин за консумирање на преостанатите јајца. Ви предлагаме да ја подготвите оваа салата за утрешниот појадок.

Се што ви треба се 4 јајца, 100 гр павлака, 1 лажица сенф, 1 лажица сечкан свеж магдонос, ½ лажичка пипер, 2 лименки туна на парчиња, ½ кромид, 2-3 корнишони по вкус, малку морска сол и бибер.

Во сад се ставаат павлаката, сенфот, магдоносот и пиперот. Соединете ги со мешање. Додадете конзервирана туна без масло, па корнишони и кромид.

Loading...

Измешајте ги сите состојки, а поголемите парчиња туна одвојте ги на помалите. Излупете ги јајцата и ситно исечкајте ја. Добро измешајте сè заедно.

Можете да ставите кромид или друг зеленчук по ваш избор.