Британски генерал: Русите го немаат она што е потребно за брзо да се мобилизираат

Сподели со своите пријатели

Британски генерал и поранешен командант на британската армија Ричард Баронс утринава во интервју за Скај њуз ја коментираше мобилизацијата во Русија.

Loading...

Тој тврди дека мобилизираните резервисти „ниту ќе бидат добро обучени, ниту добро опремени“ и додава дека „веројатно и нема да бидат многу ентузијасти“.

„Русите ќе треба да инвестираат во обука и опремување на толку голем број луѓе, а тој процес би можел да потрае до следната година. Изгледа дека ја имаат целата обука, логистика или доволно оружје за да направат успешна мобилизација на краток рок“, тврди Баронс.

„На Русите ќе им биде потешко да маневрираат, но војната нема да престане поради зимата“

Што се однесува до ситуацијата на линијата на фронтот, Баронс рече дека зимското време ќе влијае на војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

„Во октомври се очекуваат многу дождови, што значи дека на Русите ќе им биде се потешко да маневрираат со тенкови, камиони и големи пратки со муниција“, изјави британскиот генерал.

„Колку е постудено, толку е потежок животот на земјата. Има помалку дневна светлина, што значи дека дури и едноставните работи како користење дронови без систем за снимање ноќе ќе станат сè потешки. Времето ќе забави сè, но војната нема да запре поради постуденото време“, рече Баронс.

„Референдумите нема да го променат она што го прави Украина“

На прашањето дали „референдумите“ што ги одржуваат Русите на окупираните територии на Украина ќе направат стратешка разлика, тој одговори негативно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

„Клучното прашање е дали Украинците ќе можат да го одржат напредокот на офанзивата на север и на југ“, рече Баронс.

Loading...

„Референдумите се само алатка која ќе и овозможи на Русија да тврди дека сега е нејзина територија, односно дека тие делови на Украина сега магично станаа руски и дека затоа можат да бидат заштитени со целосна моќ на руската држава. нема да го промени она што го прави Украина, а не треба да се смени и се што Западот прави за да ја поддржи Украина“, изјави британскиот генерал.