22 лица загинаа во напад на железничката станица во Украина

Сподели со своите пријатели

Најмалку 22 лица загинаа, а неколку десетици се ранети во руски ракетен напад врз железничката станица во градот Чаплин во централна Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

Нападот се случи шест месеци по руската инвазија на Украина и на Денот на независноста на Украина.

Претходниот биланс беше 15 загинати и 50 ранети.

„Само што добив информација за руски ракетен напад на железничката станица во регионот Дњепропетровск, на вагони на станицата Чаплино. Четири патнички автомобили се во пламен, рече Зеленски, обраќајќи се пред Советот за безбедност на ОН преку видео врска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“

Зеленски рече дека Украина „ќе ги натера агресорите да платат за се што направиле и ќе ги протера од нивната земја“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.