15 интересни, но и крајно бизарни традиции ширум светот

Сподели со своите пријатели

Сите ние сме искусиле културен шок барем еднаш во нашите животи.

Loading...

Ако патувате во Египет, немојте да се изненадите кога ќе ги видите дека невестата пред свадбата ја штипкаат пријателите. Тие веруваат дека оваа акција носи среќа за идниот брачен пар.

Запознајте се со свадбените обичаи ширум светот

Од секоја традиција, можеме да научиме нешто за друга земја и нивната култура.

Bright Side пренесува 15 интересни традиции ширум светот, кои сè уште се практикуваат денес.

Во Индија нема тоалетна хартија

Многу туристи се изненадени кога не наидуваат на тоалетна хартија во индиските тоалети. Наместо оваа хартија, можете да користите мала корпа со вода која се наоѓа до ВЦ школката за да се измиете по нуждата.

БИЗАРНИ ОБИЧАИ: Момчиња имаат односи со постари жени за да ги научат на техниките

Loading...

Тие сметаат дека користењето на тоалетна хартија е лоша идеја затоа што може да ги затне цевките и да создаде дополнителен отпад.

Image by Alexas_Fotos from Pixabay

Во Кенија се поздравуваат со плукање

Додека плукањето во други култури се смета за невоспотување, вообичаено е во Кенија луѓето така да се поздрават со другите.

10 љубовни обичаи од Јужна Кореја

Членовите на племињата плукаат во своите раце пред да се ракуваат, а истото го прават и на новороденчињата или на младите за да ги благословат и да им обезбедат среќа.

Loading...
Image by David Mark from Pixabay

Во Индонезија нема употреба на тоалет по бракот

Во заедницата Тидонг во Индонезија, брачна двојка не смее да оди во тоалет три дена по нивната венчавка. Ако заминат, тоа се смета за лоша среќа.

Младенците се надгледувани од членовите на семејството, обидувајќи се да не ја нарушат традицијата.

Најчудните свадбени обичаи ширум светот

За време на тие три дена, младенците добиваат малку храна и вода за да им помогнат да го поминат периодот.

Во Мексико не подарувајте жолти рози

Розите се прекрасен подарок за да ги искажете своите емоции насекаде низ светот.

Loading...

Сепак, при изборот на боја, некои земји имаат посебно значење за секоја нијанса на бојата на розата. Во Мексико, подобро е да се придржувате до традицијата и да ја подарите црвена роза наместо жолта што ја симболизира смртта во таа земја.

Image by ADGC from Pixabay

Во Германија кршат чинии пред свадбата

Неколку недели пред една брачна двојка да се венча во Германија, мора да се почитува традицијата позната како Полтерабанд.

Необични сексуални обичаи ширум светот

Loading...

Гостите на младенците носат керамички садови и чинии кои ќе ги кршат во домот на парот. После тоа, невестата и младоженецот мора да го исчистат нередот, што треба да им донесе среќа и да ја охрабрат тимската работа што е важна за нивниот понатамошен брак.

Во Данска самците ги прскаат со цимет

Оваа стара данска традиција датира од 16 век и сè уште се практикува и денес. Ако некое лице на својот роденден не е во врска, неговите пријатели ќе го прскаат со цимет.

Оваа традиција е поврзана со славниот дански трговец со зачини, кој немал време за брак, бидејќи тој постојано патувал по континентот.

Loading...
Image by Jennifer Birgl from Pixabay

Во Венецуела доцнењето е задолжително

Без разлика дали присуствуваат на некој настан, состанок или забава во Венецуела, сосема е нормално луѓето да пристигнат подоцна отколку што треба.

Бизарни обичаи: Фарма за дебелеење и бракови меѓу луѓе и животни

Венецуелците уживаат во тивкото темпо кога станува збор за работата, па доцнењето на значајни социјални настани значи влегување со стил.

Loading...

Во Унгарија нема „живели“

Ако планирате да ја посетите Унгарија, немојте да се изненадите што луѓето не ги удираат чашите кога наздравуваат.

Оваа историска традиција датира од 1848 година, кога Австрија ја задуши Унгарската револуција и потоа за тоа наздрави со удирање со чашите. Како резултат на тоа, Унгарците решиле да не прават живели на тој начин во следните 150 години.

Image by pen_ash from Pixabay

Во Вануату, добра жетва се слави со банџи скок

Loading...

На островот Вануату се извршува ритуал за да се обезбеди добра жетва таа година. Тие веруваат дека добар скок од висока дрвена кула, без опрема, со само завиткана винова лоза околу глуждовите, му носи среќа и подобро здравје на оној што скока.

Младоженецот и невестата секогаш заедно сечат торта и се хранат меѓусебно, но дали знаете зошто?

Самците во Франција носат смешни шешири

На 25 ноември, Франција ја слави Свети Катерина, младата заштитничка на сите немажени жени.

На овој ден, жените над 25 години носат зелени и жолти шешири кои означуваат мудрост и вера. Додека некои „Катеринити“ го слават денот со надеж дека ќе стапат во брак наскоро, други гордо прифаќаат да бидат самици.

Loading...

Во ОАЕ нема бакнување, во Франција нарачајте две јадења, во Чиле не јадете со раце…

Во Јужна Африка го фрлаат мебелот низ прозорецот

Многу земји ја слават новогодишната ноќ со огномет, додека Јужна Африка има различна традиција што останала до ден-денес.

Кога стрелките на часовникот ќе се спојат и ќе започне новата година, луѓето го фрлаат својот мебел низ прозорецот на улица. Оваа традиција ја надгледува полицијата за да се осигура дека нема да има повредени.

Ова се дел од најсмешните и најбизарни закони во светот

Во Финска состаноците се одржуваат во сауна

Сауната е голем дел од финската култура, не само како историско место за раѓање, туку и како место за дискутирање за бизнисот и политиката.

Оваа традиција е претставена во деловниот свет, колегите или деловните партнери одат заедно во сауната за да разговараат за бизнисот во многу порелаксирана средина.

Image by Fernando Zamora from Pixabay

Во Кина плачат пред свадбата

Во многу култури, свадбата е настан што е полн со насмевки и радост, но во Кина, традиционалната свадба е придружена со „месец на плачот“ на невестата.

По неколку дена плачење, на невестата им се придружува на нејзината мајка и другите членови на семејството за да покаже радост поради нејзината претстојна свадба.

Холандска традиција: Ги оставаат децата во шуми за да одраснат побрзо

На Блискиот исток не користете ја левата рака

Во многу земји на Блискиот исток, поздравување некого или јадење со лева рака се смета за грубост и нехигиенска навика.

Левата рака се користи за чистење по нуждата и се смета дека оваа валкана рака никогаш не треба да се користи на трпезариската маса или за да се поздравите со пријател.

Loading...

Зошто невестата треба да стои од левата страна на младоженецот?

Во Бразил мора да ве гризе мравка куршум

Во бразилското племе Сатере-Маве, кога едно момче ќе дојде до одредени години, мора да игра традиционален танц додека носи ракавици полни со мравки куршуми.

Оваа церемонија е крајно предизвикувачка затоа што каснувањето од мравки е едно од најдобрите каснувања во светот.


Leave a Reply