Внимавајте што слушате: Музиката има големо влијание врз нашето расположение

Сподели со своите пријатели

Истражувањата покажуваат дека музиката што ја слушаме може директно да влијае на нашето расположение, за што и не е потребно истражување за да откриеме.

Loading...

Истражување: Фејсбук го расипува расположението и работните вештини

Еве како музиката може да влијае на нашето расположение.

Веќе знаеме дека тажните песни нè прават тажни, додека среќните песни нè прават среќни. Агресивната музика дури може да нè разлути.

Скоро секој музички жанр има можност да го промени нашето расположение, па дури и да ја промени нашата перцепција за моменталната состојба или околината. Никој не го разбира ова подобро од најголемите светски филмаџии.

Тие се мајстори за изнудување на посакуваното расположение или чувство пред публиката, користејќи ја вистинската музика во соодветно време, делници кои се одличен додаток на визуелните импулси.

10 песни кои моментално можат да ви го поправат расположението (ВИДЕО)

Отстранувањето на музиката го менува впечатокот за сцените

Loading...

За да во тоа се уверите, зошто да не го пуштите вашиот омилен романтичен или хорор филм и премотајте на омилена сцена придружена со вистинската музика.

Прво, гледајте ја таа сцена со вклучен звук, а потоа повторно со исклучен звук и ќе видите дека атмосферата целосно ќе исчезне или барем ќе се смени ако ја извадите музиката од сцената.

Жанрот на музика што особено го менува нашето расположение е блуз. Всушност, самото име на овој музички жанр се заснова на расположение.

Одредени пијалоци го креваат расположението, други потикнуваат агресивност

Да се ​​има блуз е старо сленг за тага или депресија, поради што тажните или депресивни теми се заштитен знак на блуз музичарите.

Блуз пејачите пеат на теми како несреќа, главоболка, депресија, страдање, вознемиреност, тага, гадење, темнина, грижа, нервирање, хаос, беда, меланхолија, очај и срцев удар.

Ова не значи дека ако го слушате блузот, вашето расположение ќе се промени толку драстично што веднаш ќе станете депресивни и ќе се обидете да скокнете од мостот.

Веројатно само ќе западнете во расположение да размислувате, ќе бидете посклони кон анализирање и филозофија, многу повеќе од тоа да слушате некоја ритмичка полка.

Loading...

Стрес, пад на имунитетот и несоница: Животот без секс носи сериозни последици

Блузот може да ги натера слушателите да ги допрат своите емоции

Со други зборови, блузот не мора да ги натера слушателите да се чувствуваат досадно или депресивно, туку можат да ги натераат да досегнат по своите емоции.

За луѓето кои се веќе тажни, блузот (како и многу други жанрови на музика) може да биде катартичен или ослободувачки. Но, блузот има свое време и место, што значи дека не е најсоодветна музика за каква било ситуација или локација.

Дали некогаш сте забележале, како музиката во лифтовите е обично возбудлива и колку далеку од тажна или депресивна која можете да ја слушнете на друго место?

10 мали работи кои ќе ви го поправат денот

Се разбира, идејата е дека патниците во лифтот се мирни и се крева расположението, особено оние патници кои можеби имаат страв од лифт или затворен простор.

Зошто металот не се пушта во лифтови?

Loading...

Исто така, ретко ќе најдете лифтови во кои свири блуз, метал или Ленард Коен, бидејќи има многу повеќе „весели“ музички насоки што можат да ги израдуваат патниците.

Ако лифтот се расипе и луѓето се заглават во него, ниту една музика, без оглед колку е оптимистична, нема многу да го подобри расположението.

Зошто сме поспани кога паѓа дожд?

Слично на тоа, повеќето празнични вечери се придружени со класична музика бидејќи е жанр што е погоден за интелектуални, формални или церемонијални собири и како таков го подобрува општото расположение.

Додавањето опашка, хеви метал или панк може да има спротивен ефект и ќе резултира во пад на расположението.

Начинот на кој музиката може да го смени или смени нашето расположение се користи во најразлични индустрии, вклучително и онлајн казина. За најдобар пример на оваа теза, не треба да не барате подалеку од нивните слот машини.

Loading...

Девет бизарни работи кои вашето тело ги прави, а вие тука ништо не можете

Слотовите обично се погласни од предучилишна установа за време на одморите, и постои добра причина за тоа.

Нивните звучни ефекти и музиката се дизајнирани да ги „бомбардираат“ нашите сетила во комбинација со светлосни ефекти и живописна графика – да ги намамат и одржат во добро расположение, така што постојано ги „храниме“ машините со пари.


Leave a Reply