Западен Балкан

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони информираше на собирот на клучни италијански министри и претприемачи во Трст дека Италија одлучила да го зајакне своето економско присуство во безбедносниот важен Западен Балкан, со инвестиции во стратешките сектори на областа, не само во инфраструктурата, туку и во малите и средни претпријатија. Loading… Во видеоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го поздрави заживувањето на преговорите за влез во Европската унија (ЕУ) со земјите од Западен Балкан и истакна дека пристапувањето на балканските земји во ЕУ е во интерес на Германија. Loading… – Во наш германски и наш европски интерес е остатокот од Балканот да станеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска во Тирана истакна дека земјите од ЕУ имаат голема одговорност кон земјите од Западен Балкан. Loading… Пред Самитот ЕУ-Западен Балкан, Мелони подвлече дека оваа одговорност стана уште поголема по руската агресија врз Украина. – Важно е да ја зајакнеме процедурата за пристапување на тие земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис посочи дека за напредок во евроинтегративниот процес е важно да се дојде до решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Loading… Мицотакис, пред Самитот ЕУ-Западен Балкан, на прашањето колку е важно за безбедноста на регионот, но и на ЕУ, да се најде брзо решение за проблемотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска во Тирана истакна дека партнерството со Западен Балкан е стратешки важно не само за Австрија, туку и за целата ЕУ. Loading… – Добро е што Самитот ЕУ-Западен Балкан се одржува за прв пат во земја од регионот. Со тоа испраќаме видлива порака дека нашето зближувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Тирана. Loading… Вучиќ на својот Инстаграм профил изјави дека имал срдечна средба со Макрон, со кого разменил мислења за, како што наведе, актуелните глобални прашања, но и за поврзувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косово ќе поднесе барање за членство во Европската унија до крајот на годинава, изјави во вторник во Тирана косовската претседателка Вјоса Османи. Loading… „Денеска овде пред сите лидери на ЕУ ќе објавам дека Косово до крајот на оваа година ќе ја поднесе својата апликација за членство во ЕУ“, рече Османи.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешкиот премиер Петр Фијала денеска, пред да оди на самитот на Европската унија за Западен Балкан во Тирана, оцени дека приближувањето на ЕУ и земјите од Западен Балкан успева и дека средбата за првпат ќе се одржи во регионот. рече дека тоа е сигнал за поддршка за многу блиските партнериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека иднината на децата од Западен Балкан е побезбедна и попросперитетна во рамките на ЕУ и дека Брисел е посветен на зајакнување на интеграцијата и соработката со регионот. Loading… „Убеден сум дека иднината на нашите деца на Западен Балкан ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на договор за пониски роаминг цени. Со овој договор од идната 2023 година Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат понискиПрочитај повеќе