Вулкан Етна

fire in the middle of the field

Сподели со своите пријатели

Вулканот Етна во јужна Италија, поточно на островот Сицилија, повторно исфрла пепел и лава. Loading… Еден од најактивните европски вулкани повторно еруптираше и исфрла лава. Продолжува вулканската активност на Етна, која е висока околу 3.300 метри. Активниот југоисточен кратер на вулканот, кој првпат стана активен овој месец, минатиот викенд повторноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аеродромот во Катанија, вториот по големина град на Сицилија, почна со работа утрово, откако вчера беше затворен поради ерупцијата на вулканот Етна. Loading… Компанијата која управува со аеродромот објави дека аеродромот е повторно отворен во 6 часот утринава и им препорача на патниците да ги проверат своите летови со авиокомпаниите,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Летовите од аеродромот во Катанија утринава се откажани поради ерупција на вулканот Етна, соопшти компанијата која управува со аеродромот. Loading… Од компанијата Сац известија дека аеродромот ќе биде затворен до 13 часот. Етна на островот Сицилија е еден од најактивните вулкани во светот. Со височина од 3300 метри, тој еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица загинаа кога канадер што гаснел голем пожар се урна на падините на вулканот Етна во Италија. Loading… Авионот удрил во планински срт, паднал и експлодирал, јавија италијанските медиуми. Канадерот полетал од градот Ламезија во регионот Калабрија, а потоа зел вода за гаснење во реонот на населбата Ѓареа иПрочитај повеќе