Виетнам

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Ханој во државна посета на Виетнам по средбата со Ким Џонг-ун во Северна Кореја, соопшти руското претседателство. Loading… Путин е во посета на главниот град на Виетнам на покана на главниот секретар Нгуен Фу Тронг. Тој пристигна во Ханој од Северна Кореја во средатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Виетнам Во Ван Туонг денеска поднесе оставка по нешто повеќе од една година на таа функција. Loading… Ова го објави владејачката Комунистичка партија, со што Во Ван Туонг стана последниот висок функционер кој ја напушти функцијата во услови на интензивна антикорупциска кампања. Централниот комитет на партијата ја одобриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска пристигна во дводневна посета на Виетнам, со цел да се спротивстави на растечкото влијание на САД врз оваа земја од југоисточна Азија. Loading… Си Џинпинг „пристигна со специјален авион напладне по локално време во Ханој и ја започна државната посета“, објави CCTV. Си ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не е исклучено во Украина американските власти да поминат како во Виетнам и Авганистан, изјави заменик-шефот на руската дипломатија Сергеј Рјабков. Loading… „Американците ќе мора повторно да научат ако не сакаат да завршат како во Виетнам, Авганистан или други конфликти“, рече високиот дипломат, посочувајќи дека истото може да им сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Виетнам и САД денеска предупредија во заедничка изјава против заканата со сила или употреба на сила во Јужното Кинеско Море, во пораката јасно упатена до Пекинг и усвоена за време на посетата на американскиот претседател Џозеф Бајден на Ханој. Loading… САД, исто така, ветија дека ќе го поддржат Виетнам воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска за време на неговата посета на Ханој дека односите на САД со Виетнам влегле во нова фаза. Loading… Говорејќи на бизнис форум, Бајден рече дека двете нации ја продлабочуваат соработката на полето на информатичката технологија, полупроводниците и вештачката интелигенција, објави Ројтерс. Бајден нагласи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД очекуваат да ги подигнат дипломатските односи со својот поранешен непријател Виетнам на највисоко ниво, додека претседателот Џо Бајден патува во Ханој за една недела, потег што може да ја налути Кина и чии деловни импликации се нејасни, пишува Ројтерс. Loading… Виетнам, кој стравува од можна реакција од својот многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Веднаш од самитот на лидерите на земјите од Г-20 во Њу Делхи, американскиот претседател Џозеф Бајден отпатува за Виетнам, каде на 10 септември ќе се сретне со генералниот секретар на владејачката Комунистичка партија, Нгуен Фу Тронг, соопшти Белата куќа. Loading… Еднодневната посета на Бајден на Ханој доаѓа додека Вашингтон сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека наскоро ќе отпатува во Виетнам бидејќи таа земја сака да ги подобри односите со Соединетите Американски Држави и да стане нејзин главен партнер. Loading… Бајден ова го изјави во вторникот на собир организиран за собирање средства за претседателската кампања на Демократската партија во НовоПрочитај повеќе

woman in pink dress shirt and gray pants

Сподели со своите пријатели

Виетнам го забрани долгоочекуваниот филм „Барби“ од домашна дистрибуција, поради сцената на која се прикажува карта на Јужното Кинеско Море, што сугерира дека Кина бара територија што ја поседува Виетнам, објавија во понеделник државните медиуми. Loading… „Линијата со девет цртички“ во форма на буквата У се користи на кинеските мапиПрочитај повеќе