Велигден

white egg lot on brown wooden table

Сподели со своите пријатели

Кога готвите јајца, дали постојано се прашувате што треба да направите за да „испаднат“ онака како што сакате? Loading… Не сте единствени, многу домаќинки, дури и во подоцнежниот живот, никогаш не се чисти со тоа. Следејќи ги трите чекори кои ви ги предлагаме, ќе добиете јајце сварено како што стеПрочитај повеќе

a hand holding an egg with a cross painted on it

Сподели со своите пријатели

Велики четврток е ден кога се прави спомен на светото миење на нозете, Тајната вечера, предавањето на страшните тајни, Првосвештеничката натприродна молитва, и самото предавство на Христос. Loading… На овој ден рано наутро пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите велигденски јајца. Најпрво каснуваат малку леб, се вртат кон исток, сеПрочитај повеќе

Jesus Christ on cross painting

Сподели со своите пријатели

Велики понеделник или Велипонеделник — ден од Страстната седмица. Според источното христијанство тој е трет ден од Страсната седмица, односно ден по Лазаровата сабота и Цветници. А според западното христијанство тој е втор ден од Страсната седмица, односно ден по Цветници. Loading… Во него, Црквата се потсетува на последните деновиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученици, ентузијасти, поединци денеска учествуваа на манифестацијата „Велигден, ист на различен начин“, што ја организира здружението „Живот“ од Куманово. Loading…     Поради временските услови наместо на градскиот плоштад, манифестацијата се одржа во занаетчискиот дом во Куманово.     Учесниците декорираа велигденски јајца, децата учествуваа на литературен конкурс. Претседателката наПрочитај повеќе

sliced boiled eggs topped with spices

Сподели со своите пријатели

После Велигден, остатоците често се влечат околу фрижидерот по празничната трпеза, а бидејќи би било добро да се фрли што помалку храна, обидете се да ги искористите тие остатоци во наредните денови. Loading… Тврдо варените јајца се многу хранливи и одлична опција за здрава ужина или како дел од урамнотеженПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оркестарот и солистите на „Симфониум“ од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ утревечер ќе одржат велигденски концерт во соборниот храм „Свети Никола“. Loading… Учениците ќе настапат под диригентска палка на наставникот Филип Петровски со почеток во 19 часот. Никола ИвановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велигден кај словенските народи бил наречен „великден“, што бил директен превод од грчки во времето на прифаќањето на христијанството. Loading… Лужичките Срби, овој празник го нарекувале „утро“, по времето од денот кога оделе во црква. Во раните времиња, Црквата се обидувала да ги забрани обичаите кои потекнуваат од паганството, ноПрочитај повеќе

white egg lot on brown wooden table

Сподели со своите пријатели

Неодамнешните истражувања покажаа дека јајцата не влијаат на пореметувањето на холестеролот во човечкото тело, па дури и оние кои ги слушале претходните препораки би можеле да се опуштат и да јадат повеќе од едно тврдо варенo јајцe на Велигден. Loading… Новите упатства за исхрана дозволуваат две варени јајца на ден,Прочитај повеќе

shallow focus photography of brown eggs

Сподели со своите пријатели

Јајцата се една од неопходните намирници на скоро секое јадење, и тие се многумина омилена храна. Loading… Многумина од вас веројатно сте забележале дека јајцата се разликуваат не само по големина, туку и по боја. Значи, имаме кафеави јајца во сите нијанси, но и бели. Која боја ќе биде јајцетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Сабота е ден од Страдалната Седмица. Според источното христијанство тој е осми ден од Страсната Седмица, односно 7 дена по Лазаровата Сабота и шест по Цветници. А според западното христијанство тој е седми ден од страсната седмица, односно шест дена по Цветници. Loading… Велика сабота е посветена на споменотПрочитај повеќе