уметност

Сподели со своите пријатели

Една од првите слики на Винсент ван Гог е продадена за неколку милиони евра на престижен саем на уметност во Холандија, објавија во неделата нејзиниот поранешен сопственик и холандските медиуми. Loading… Сликата „Глава на селанка со бела капа“ беше понудена за 4,5 милиони евра на Европскиот саем на уметност, попознатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во четврток со почеток во 13 часот ќе биде отворена изложба на фотографии (24) на којашто ќе биде промовиран златниот антички наод од  неготинско. Loading… Изложбата е во рамките на повеќегодишната добра соработка помеѓу Музејот на Град НеготиноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот краткометражен филм „На колена“ ќе биде премиерно прикажан во среда со почеток во 19:30 часот во Занаетчискиот дом во Куманово. Loading… – Чест и задоволство ни е да ви го претставиме нашиот краткометражен филм “На Колена”. По година и пол работење на проектот конечно успеавме да го реализираме истиот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

CHRISTIE’S следниот месец ќе понуди на продажба едно од ретките дела на Микеланџело од приватна колекција, цртеж претставен во 2019 година и очекува делото на раниот уметник да достигне цена од 30 милиони евра, соопшти британската аукциска куќа. Loading… Експертите велат дека цртежот, едно од раните дела на ренесансниот италијанскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кимико Нишимота започнала да фотографира во 2001. година, кога имала 72 години, во следниот период остварила кариера на која можат да и позавидат фотографите аматери ширум светот. Како што пишува „Japan Times“, пред да тргне на курс по фотографија, кој го води нејзиниот најстар син, директор на фотографија и дизајнПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија во Соединетите Американски Држави. Филмот се натпреваруваше во интернационалната селекција заедно со уште 11 филма меѓу кои и: номинираниот за Златна палма на Кан минатата година, францускиот „Двоен љубовник“,Прочитај повеќе