Ретка слика на Ван Гог продадена за неколку милиони евра

Сподели со своите пријатели

Една од првите слики на Винсент ван Гог е продадена за неколку милиони евра на престижен саем на уметност во Холандија, објавија во неделата нејзиниот поранешен сопственик и холандските медиуми.

Loading...

Сликата „Глава на селанка со бела капа“ беше понудена за 4,5 милиони евра на Европскиот саем на уметност, попознат како ТЕФАФ, ризница на слики, скулптури и накит, во Мастрихт на југот на земјата

„Беше продаден на музеј надвор од Европската унија“, рече Бил Рау, директор на галеријата М.С. Рау, една од најголемите и најпознатите галерии во САД со седиште во Њу Орлеанс, која ја стави сликата на продажба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

„Не можеме да зборуваме за цената“, изјави Рау за АФП.

Според холандската национална новинска агенција АНП, цената „била еднаква на почетната продажна цена“.

Сликата „ќе биде достапна на јавноста“, вели АНП, која не го именува музејот.

Ван Гог ја насликал оваа слика околу 1884 година додека живеел со своите родители во градот Нуенен на југот на Холандија.

Во 1885 година на истото место ја насликал својата позната слика „Јадачи на компири“.

Loading...

Посетителите на ТЕФАФ до четврток ќе можат да се восхитуваат на слики, скулптури и накит.

Делата на Мане, Рубенс и Роден се меѓу бројните изложени дела, но неприкосновени ѕвезди на саемот се „Глава на селанка со бела капа“ на Ван Гог и „Мурнау со црква II“ на Кандински.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Насликано во 1910 година, ова ремек дело на Кандински беше продадено од Сотби во Лондон минатата година за рекордни 45 милиони долари.

Трговецот со уметнички дела Роберт Ландау, кој ја купи сликата, не сакаше да ја открие продажната цена, но за AFP изјави дека делото неодамна било проценето на „100 милиони евра“.