Туркменистан

Сподели со своите пријатели

Истекувањето на метан од две нафтени полиња во Туркменистан минатата година предизвикало повеќе глобално затоплување отколку целата емисија на јаглерод во Велика Британија, откриваат сателитски податоци. Loading… Сепак, штетните емисии во Туркменистан може лесно да се ограничат, велат експертите за Гардијан, а пренесува Telegram.hr. Во западен Туркменистан, на брегот наПрочитај повеќе

green grass field with trees and white high rise buildings in distance

Сподели со своите пријатели

Туркменистан ќе потроши речиси пет милијарди долари (околу 4,5 милијарди евра) за изградба на град именуван по моќниот човек Гурбангули Бердимухамедов, соопштија властите во средата. Loading… Изолираната централноазиска земја која се граничи со Каспиското Езеро е управувана од семејството Бердимухамедов повеќе од 16 години. Гурбангули Бердимухамедов, поранешен стоматолог кој станаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога удирате во ѕид во вашиот политички живот, односно неможноста да се кандидирате за функцијата што моментално ја извршувате, најдоброто нешто што можете да направите е, ако можете, да ги промените законите. Loading… Во поранешните советски републики, оваа можност често се користи. Токму тоа го направија во Туркменистан, каде ГурбангулиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја ги продолжува разговорите со Украина и Русија за прекин на војната. Loading… – Преку договорите за транспорт на жито и размена на заробеници меѓу Русија и Украина, гледаме дека е можно да се трасира патот кон мирот, доколку и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија разговара за потенцијална „гасна унија“ со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите земји и да им го понуди на други клиенти, вклучително и Кина, објави денеска режимската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на изјавата на рускиот заменик премиер Александар Новак. Loading… ИдејатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе