Син претседател, татко национален лидер: Како едно семејство го контролира Туркменистан?

Сподели со своите пријатели

Кога удирате во ѕид во вашиот политички живот, односно неможноста да се кандидирате за функцијата што моментално ја извршувате, најдоброто нешто што можете да направите е, ако можете, да ги промените законите.

Loading...

Во поранешните советски републики, оваа можност често се користи.

Токму тоа го направија во Туркменистан, каде Гурбангули Бердимухамедов и официјално беше прогласен за национален лидер на туркменскиот народ, пишува Klix.ba.

Овој функционер беше назначен на функцијата претседател на Националниот совет на државата, кој стана врховен орган на народната влада и ќе има улога на Претставнички дом на Парламентот.

Инаку, Гурбангули Бердимухамедов долги години ја извршуваше улогата на претседател на државата кога му го предаде мандатот на својот син Сердар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Осум лица убиени при пукање на роденденска забава во ЈАР

Неговиот син го потпиша законот со кој на татко му се доделува титулата „национален водач на народот“.

„Националниот совет сега ќе биде одвоен од парламентот и ќе биде врховен орган во надзорот на сите гранки на власта со право да го измени уставот, да донесува уставни закони и да одредува внатрешна и надворешна политика“, пишуваат медиумите во Туркменистан.

Уште во септември 2020 година, Гурбангули Бердимухамедов, кој беше претседател од 2006 до 2022 година, го претвори еднодомниот парламент во дводомен законодавен дом со најава за создавање на нов Горен дом, Народниот совет и прогласувајќи се себеси за негов претседател.

Loading...

Критичарите велат дека потезите на Гурбангули Бердимухамедов се направени за да се обезбеди доживотно владеење на земјата и соодветно да се заштити владеењето на неговиот син.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Баку ги евакуираше дипломатите од Техеран