туризам

Сподели со своите пријатели

Египет активно се врти кон Латинска Америка и Азија за да го компензира падот на бројот на туристи од Русија и Украина во контекст на ескалацијата на конфликтот во Украина, пренесува Блумберг. Loading…   Кадиров: До ручек ќе имаме целосна контрола над Азовстал   Новите меѓународни директни летови до одморалиштатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бизнисменот Џеф Безос и неговата компанија „Blue Origin“ од следната година со своите ракети ќе испраќаат туристи во вселената. Оние кои тоа можат да си го дозволат, во вселенската авантура ќе се заминат со ракетите со човечки екипаж „New Shepard“. Билетите за тој лет ќе може да се набават веќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последните шест децении го прекриваат наноси од песок од пустината Намиб, која во Африка има подрачје од 50.000 квадратни километри. Овој град е прогласен за најгрдиот во светот, а се наоѓа во срцето на Европа (ФОТО+ВИДЕО) Loading… Колманскоп во Намибија е град на духови од 1954. година, кога го напуштилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градот Шарлоа во Белгија во 2008. година од страна на холандски весник е прогласен за најгрдиот град во светот. Градот во кој косата е највредниот имот: Толку е ценета што крадците ноќе ја крадат (видео) Loading… Во текот на деведесетите години, ова место било познато по високиот процент на насилство,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Планината Рораима се наоѓа на томеѓето помеѓу Венецуела, Бразил и Гвајана, и е највисокиот де од ланецот тепуиски висорамнини во Јужна Америка. Пијан водич ги заборавил туристите во планина Loading… Највисокиот врв – Маверик Рок се издига на 2.810 метри надморска височина. Планината лежи на гравитацискиот штит, се наоѓа воПрочитај повеќе