Египет го зголемува бројот на летови за да ја надомести загубата на руските туристи

Сподели со своите пријатели

Египет активно се врти кон Латинска Америка и Азија за да го компензира падот на бројот на туристи од Русија и Украина во контекст на ескалацијата на конфликтот во Украина, пренесува Блумберг.

Loading...

 

Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

 

Новите меѓународни директни летови до одморалиштата на Црвеното Море треба да помогнат да се привлечат меѓународни посетители и да се зголеми бројот на посети со цел да се обнови туристичкиот проток што опадна во контекст на пандемијата на корона вирусот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анџелина Џоли ги поддржа Иранките

По почетокот на руската специјална операција во Украина и санкциите што следеа, повеќето руски и украински туристи засега мораа да се откажат од одморот во Египет.

 

Азиските инвеститори претпазливи, кинеските берзи во пад

Loading...

 

Имајќи предвид дека во минатото тие сочинувале од 30 до 40 отсто од вкупниот број туристи кои пристигнале во Египет, ова е значаен удар за туристичката индустрија во земјата.