СЗО

Сподели со своите пријатели

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), оваа недела во светот има 15 отсто помалку заразени со корона вирусот и 10 отсто помалку смртни случаи. Loading… Од 31 октомври до 6 ноември се заразени повеќе од 2.132.445 лица, а повеќе од 9.405 починале како последица на инфекцијата, пренесува Танјуг. ОваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација објави дека коронавирусот останува закана на глобално ниво речиси три години по појавата на пандемијата. Loading… СЗО соопшти дека сите земји треба да продолжат внимателно да ја следат ситуацијата поврзана со корона и да промовираат дека најранливите групи од населението треба да се вакцинираат. Иако постојат мислењаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во Гамбија, откако агенцијата на ОН соопшти дека лекот може да предизвика оштетување на бубрезите, изјавија во четвртокот двајца индиски официјални лица. Loading… Смртта на дури 66 деца во оваа западноафриканскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи пријавени на глобално ниво продолжи да опаѓа речиси насекаде во светот, што Светската здравствена организација го опиша како „пожелен пад“ на денешниот брифинг. Loading… Здравствената агенција на ОН објави дека минатата недела биле пријавени 4,5 милиони нови инфекции со коронавирус, штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Епидемијата на мајмунски сипаници во Европа може да се елиминира, соопштија денеска претставници на Светската здравствена организација (СЗО), со докази дека бројот на нови случаи се намалува во неколку земји. Loading… – Со оглед на скудното снабдување со вакцини и времето потребно за вакцините да се администрираат и да почнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на СЗО, Тедрос Гебрејесус, изјави дека не им испраќа пари на своите „прегладнети“ роднини во етиопскиот регион Тигре, кој е погоден од војна. Loading… „Имам многу роднини таму. Сакам да им испратам пари, но не можам“, рече тој на прес-конференција, а пренесе Би-би-си. „Не знам ни кој еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави денеска дека шестмесечната војна има катастрофално влијание врз здравјето и животите на украинскиот народ, но дека и покрај бројните предизвици, здравствениот систем успеал да опстане и пружи нега кога е најпотребна. Loading… Тој посочи дека, иако потресен, здравствениот системПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата недела беа пријавени околу 7.500 случаи на мајмунски сипаници, што е за 20 отсто повеќе од претходната недела, изјави во средата шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус. Loading… „Речиси сите пријавени случаи се од Европа и Америка, а речиси сите случаи сè уште се откриени кај мажиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Епидемиите зачестија поради климатските промени, изјави Мајк Рајан, извршен директор на Програмата на СЗО за итни здравствени состојби. Loading… „Тоа е случај и со мајмунските сипаници. Климатските промени придонесуваат за брза промена на временските модели, а тоа води, на пример, до суша“, додаде тој. „Под променети услови, животните и луѓетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) се сомнева дека бројот на заразени со мајмунски сипаници се зголемува незабележано со месеци, а можеби и со години. Loading… Тие денеска соопштија дека 550 лица во 30 земји во светот ја имаат оваа заразна болест. Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека имаПрочитај повеќе