СЗО

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди дека на северот на Појасот Газа се повеќе деца умираат од глад. Loading… Тој изјави дека овој викенд, за прв пат од октомври минатата година, вработените во СЗО можеле да ги посетат болниците Ал Авда и Камал Аудан во ГазаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата Насер во градот Кан Јунис, јужниот дел на Појасот Газа, во која нејзините тимови влегоа во неделата, два дена откако израелските војници извршија рација во објектот, откако наводно добиле разузнавачки информации дека има заложници држени од Хамас. Loading… На видеото објавено наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека израелската воена офанзива врз Рафах во јужниот дел на Газа ќе предизвика „незамислива катастрофа“ и ќе го доведе здравствениот систем на енклавата поблиску до работ на колапс. Loading… „Воените активности во оваа густо населена област, се разбира, би биле неразбирлива катастрофа и дополнителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека минатата година имало „алармантно“ зголемување на случаите на сипаници во Европа – речиси 45 пати повеќе отколку во 2022 година. Loading… Како што предупредуваат експертите, бројот на заболени се уште се зголемува и потребни се „итни мерки“ за да се спречи натамошното ширење наПрочитај повеќе

Visualization of the coronavirus causing COVID-19

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира видот на корона вирусот JN.1 како „варијанта од интерес“, наведувајќи дека во моментов постои мал ризик од овој вид по здравјето на луѓето. Loading… Двајца експерти за Ројтерс изјавија дека овој вид полесно се пренесува од другите варијанти на корона, но не предизвикува потешкиПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи тревога поради големата епидемија на мпокс во Демократска Република Конго, но и во целиот свет. Loading… Оваа болест, порано позната како мајмунски сипаници, се пренесува преку близок физички контакт. „Загрижени сме дека може да има понатамошен меѓународен пренос од Демократска Република Конго, но и низПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање во Појасот Газа доколку здравствениот систем не закрепне, изјави денеска портпаролката на Светската здравствена организација (СЗО). Loading… Здравствените власти во Газа, кои ОН ги сметаат за сигурни, велат дека повеќе од 15.000 луѓе се убиени во израелските напади, одПрочитај повеќе

a person wearing a protective suit and holding a toothbrush

Сподели со своите пријатели

Кина не пријавила „невообичаени или нови патогени“ во регистрирани случаи на пневмонија кај деца, објави Светската здравствена организација, пишува денеска Би-би-си. Loading… Пекинг го припишува порастот на болести слични на грип на укинувањето на ограничувањата за Ковид-19, според СЗО, која побара повеќе податоци за случаите. Сепак, Кина ги повика жителитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) побара од Кина повеќе информации за недијагностицирана пневмонија која наводно се шири меѓу децата во северниот дел на земјата и ги повика кинеските здравствени власти да преземат мерки за намалување на преносот на болеста. Loading… Независните кинески медиуми објавија дека детските болници во делови од земјатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека една нејзина вработена е убиена во Појасот Газа заедно со нејзиното шестмесечно бебе. Loading… Таа е убиена во бомбардирањето на куќата на нејзините родители на југот на Газа, се вели во соопштението на СЗО, пренесува Гардијан. Како што е наведено, во таа куќаПрочитај повеќе