Шавкат Мирзиоев

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Узбекистан Шавкат Мирзиоев победи на претседателските избори одржани во неделата, соопшти денеска тамошната изборна комисија. Loading… Според првичните резултати, Мирзијоев добил 87,05 отсто од гласовите, додека одѕивот на гласачите бил околу 80 отсто. Немаше дилема за победата на Мирзиоев на изборите, кој беше во трка со уштеПрочитај повеќе