Сем Банкмен-Фрид

Сподели со своите пријатели

Сем Банкмен Фрид, основачот на неуспешната крипто фирма FTX, е обвинет за поткуп на најмалку еден кинески функционер. Loading… Тој е обвинет дека одобрил мито од „најмалку 40 милиони долари“ за да се обиде да добие пристап до трговските сметки замрзнати од кинеските власти, пишува Би-Би-Си. Обвиненијата се во прилогПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сем Бенкман-Фрид е обвинет за измама на инвеститори. Тој е еден од најголемите донатори на Американската демократска партија, но им давал пари и на републиканците Loading… Ненадејниот пад и апсењето на поранешниот извршен директор на берзата за тргување со криптовалути FTX, Сем Банкмен-Фрид, ги запрепасти инвеститорите и крипто ентузијастите коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во вторникот падна нов рекорд за пад на имотот на милијардерите за еден ден. Loading… Титулата ја презеде извршниот директор на берзата за криптовалути FTKS Сем Банкмен-Фрид, чии средства паднаа за 94 отсто поради најавената продажба на неговата берза за криптовалути на конкурент. Наместо 16 милијарди долари, во џебот имаПрочитај повеќе