оружје

black semi automatic pistol on black textile

Сподели со своите пријатели

Законодавците во американската сојузна држава Тенеси вчера донесоа закон со кој на наставниците во таа држава ќе им се овозможи да носат скриени пиштоли на училиште, додека демонстрантите од галеријата гласно протестираа против тоа. Loading… Нацрт-законот беше одобрен со 68-28 гласови во Претставничкиот дом на Тенеси, во кој доминираат републиканците.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска потпиша договор за извоз на повеќе од 100 оклопни возила во Германија, како што се опишува како „најтешкиот“ договор на австралиската одбранбена индустрија во историјата. Loading… Според договорот, германскиот производител на оружје Рајнметал ќе произведува носачи на тешко оружје Боксер во својата фабрика во источната австралиска држава Квинсленд.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Продажбата на американско оружје во странство минатата година, поттикната од руско-украинската војна, нагло порасна и достигна рекордни 238 милијарди долари, јавува Би-Би-Си. Loading… Американската влада директно преговарала за продажба на оружје во вредност од 81 милијарда долари, што е зголемување од 56 отсто во споредба со 2022 година, потврди СтејтПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската влада и оваа година го собори рекордот во извоз на оружје, одобрувајќи продажба од најмалку 11,71 милијарди евра, покажуваат официјалните податоци. Loading… Досегашниот рекорд од 9,35 милијарди евра од 2021 година е надминат веќе кон средината на декември, за 25 отсто, покажуваат податоците што ги објави Министерството за економијаПрочитај повеќе

holster, gun, pistol

Сподели со своите пријатели

Американската влада не може да им забрани на лицата осудени за ненасилни злосторства да поседуваат оружје, одлучи судот во Филаделфија. Loading… Пресудата произлегува од тужбата во 2020 година поднесена од Брајан Ренџ од Пенсилванија, кому федерално му е забрането да поседува пиштол откако се изјасни за виновен за измама заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Глобалните воени трошоци ќе достигнат рекордни 2,24 трилиони долари во 2022 година, бидејќи руската инвазија на Украина поттикна голем скок на воените трошоци низ Европа, според водечките тимови за одбранбени истражувања, пишува Ал Џезира. Loading… Глобалните трошоци се зголемија осма година по ред, објави во понеделникот Меѓународниот институт за истражувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Продажбата на оружје и воени услуги на 100-те најголеми компании во индустријата достигна 592 милијарди долари минатата година, што е зголемување од 1,9 отсто во споредба со 2020 година, објави Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ). Loading… Тоа зголемување ја одбележа седмата година по ред на раст наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата од 24-те нарачани самоодни хаубици PzH 2000 на германската компанија KMV пристигна во Унгарија, со што продолжува сеопфатната модернизација на унгарската армија, јавува денеска порталот Balkan Security Network, пренесува агенцијата Бета. Loading… Панцерхаубици ќе користи 101-та артилериска дивизија на 25-та пешадиска бригада „Ѓоѓи Клапка“ од Тата. Набавката е делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада денеска објави дека обезбедила тешка артилерија на украинските вооружени сили, откако премиерот Џастин Трудо на почетокот на неделава вети дека ќе испрати таква помош на барање на украинскиот претседател Владимир Зеленски. Loading…   Русите горди на тенкот што дрифта низ разурнатиот Мариупол (ВИДЕО)   Досега Канада на украинските силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Благодарение на европските испораки на оружје, украинската војска сега има повеќе тенкови на бојното поле отколку Русија, тврди Пентагон. Loading… Експертите тврдат дека два месеци по почетокот на војната, предноста на Русија значително се намалила благодарение на испораката на тенкови Т-72 од советската ера во Киев од Чешка и другитеПрочитај повеќе