Наставниците во Тенеси ќе можат да носат оружје на училиште

Сподели со своите пријатели

Законодавците во американската сојузна држава Тенеси вчера донесоа закон со кој на наставниците во таа држава ќе им се овозможи да носат скриени пиштоли на училиште, додека демонстрантите од галеријата гласно протестираа против тоа.

Loading...

Нацрт-законот беше одобрен со 68-28 гласови во Претставничкиот дом на Тенеси, во кој доминираат републиканците.

Државниот Сенат го усвои законот претходно овој месец.

Тенеси има жестока дебата за законите за оружје по минатогодишното пукање во училиште во Нешвил во кое загинаа три деца и тројца возрасни членови на персоналот.

Некои демократи во Претставничкиот дом помогнаа да водат протести во главниот град што доведоа до нивно кратко протерување од законодавниот дом минатата година.

„Наместо да ги заштитат децата, тие ПАК ги заштитија пиштолите!“

„Ова е ужасен ден за Тенеси, нашите деца, нашите наставници и нашите заедници“, напиша на социјалните мрежи Џастин Пирсон, демократ кој беше изгласан од Домот минатата година, а потоа беше реизбран.

„Наместо да ги заштитат децата, тие ПАК ги заштитија пиштолите!“, рече тој.

Републиканците и другите конзервативци честопати повикуваат на вооружување на наставниците како одговор на бројните престрелки во училиштата што се случија во САД во последните 25 години.

Loading...

Поддржувачите на овие мерки тврдат дека вооружените наставници ги одвраќаат потенцијалните стрелци во училиштата.

Противниците велат дека оружјето во училиштата веројатно ќе доведе само до трагични случајни пукања.

Идентитетот на наставникот или член на персоналот што го носи оружјето нема да биде објавен

Околу половина од сите држави во САД им дозволуваат на наставниците или другите вработени во училиштата да носат огнено оружје на училишни терени, според Правниот центар Гифордс, група за безбедност на оружје.

Според законот на Тенеси, секој што сака да носи скриен пиштол на училиште мора да заврши најмалку 40 часа училишна полициска обука.

Трошоците за обука, заедно со огненото оружје, се на товар на поединецот.

Идентитетот на наставникот или членот на персоналот кој носи оружје нема да биде јавно објавен, според предлог-законот.

Директорите на училиштата мора да дадат дозвола лицето да носи оружје, а началниците на локалната полиција мора да бидат информирани за идентитетот на носителот.