Општина Липково

Сподели со своите пријатели

Пораката „Секој куршум има мета! Слави со срце, не со оружје“ вчера им беше пренесена на учениците и другите жители на општина Липково. Loading… На настанот во село Слупчане, кој се организираше како дел од кампањата за подигнување на свеста за опасностите од неовластено пукање, присуствуваа ученици и персонал одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Семејна куќа вчера изгорела во пожар во липковското село Оризаре, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Како што посочуваат оттаму, петмина пожарникари со едно противпожарно возило ја започнале интервенцијата во 11:25 часот и околу 12:50 успеале да го локализираат огнот. – Пожарот е локализиран и завршенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица се здобиле со потешки повреди при судир на две возила на регионалниот патен правец Кумановов – Липково. Loading… – На 09.10.2022 во 22.10 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово-Општина Липково, атар на селото Липково, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди“, управуваноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Општина Липково, Еркан Арифи, го посети специјализираниот центар за дневен престој на деца со попреченост, лоциран во населеното место Оризаре. Loading… По приближно една година од добивањето на дозволата за вршење дејност од областа на социјалната заштита, воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државјани на Сирија и Германија биле приведени утринава во липковското село Лојане, поради нелегален влез во Македонија. Loading… – На 05.09.2022 во 07.15 часот во с.Лојане, липковско, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода М.А.А.(22) од Сирија и П.M.(22) од Сојузна Република Германија поради основи на сомнение декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден припадник на Армијата на Република Македонија и четворица мигранти биле повредени вчера при бркотница на полицијата и војската со криумчар на мигранти во кумановско. Loading… Триесет и четиригодишниот крумчар од Велес вчера бил приведен околу 13 часот во селото Ваксинце во Општина Липково. Во возилото „крајслер“ со штипски регистарски,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активната транспарентност на Општина Куманово во 2022 година изнесува 88,6 % (од можни 100%) со што општината се наоѓа во групата институции со „многу добра“ активна транспарентност. Loading… Ова го покажуваат податоците на Индексот на активна транспарентност кој го спроведува Центарот за граѓански комуникации. Според статистиката Општина Куманово исполнила 80%Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири хектари сува трева и нискостеблести растенија вчера изгореле во атарот на селото Виштица, општина Липково, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Во 14:35 часот започнала интервенција на тројца пожарникари од ТППЕ Куманово, а во гаснењето учествувале и петмина вработени во Македонски шуми. – Поради непристапенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондот за здравствено осигурување денес најави отварање на рурални аптекарски станици со кои директно ќе бидат опфатени повеќе од 90 илјади граѓани кои живеат во руралните средини каде е сместена аптекарската станица, како и огромен број граѓани кои живеат во соседните населени места кои конечно ќе можат да земаат лекови наПрочитај повеќе