Оливер Спасовски

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју” на Канал 5 Телевизија најави интензивирање на сообраќајните контроли на МВР. Loading… „Да се почитуваат правилата и прописите. Ние нема да го намалиме темпото, најавувам сега дека до крајот на оваа година, за празниците, и после НоваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашањето за дојавите за поставени бомби во неколку училишта во Скопје, потенцираше дека тоа се хибридни напади кои знаат да бидат поопасни од конвенционалните, а целта е да предизвикуваат несигурност кај граѓаните, страв, паника, нестабилностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по повод 16 дена активизам против родово базирано насилство денеска се обрати на трибината „Мултисекторски пристап за ефикасна заштита на жени и девојчиња изложени на насилство“, во организација на Македонскиот полициски синдикат и невладината организација ЕХО што се одржа во салата на Општина Прилеп.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Меиловите со најави за поставени бомби се праќаат од надвор и за истрагата одиме преку меѓународна правна помош. Во истрагата и во обезбедувањето на информации и докази се вклучени сите капацитети на повеќе сектори на министерството за внатрешни работи, како и партнерските служби и иако досега сите дојави се лажни,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, (14.11.2022), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со својот албански колега, Бледар Чучи, на заедничката меѓувладина седница помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија, потпишаа два акта со кои двете држави потврдуваат идна поинтензивна соработка и успех во заедничката борба со организираниот криминал, зацврстување на прекуграничната соработка иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати честитка по повод Денот на ослободувањето на Куманово. Loading… Тој на Спомен Костурница денеска со делегација на МВР положи свежо цвеќе, а на граѓаните преку социјалните мрежи им посака добро здравје, благосостојба, личен и заеднички просперитет. Неговата честитка ви ја пренесуваме интегрално:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, (07.11.2022) министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за време на работниот престој во Берн, Швајцарска Конфедерација, ја посети и Амбасадата на Република Северна Македонија во Берн, при што оствари работна средба со амбасадорот Кенан Рамадани и министерот советник во амбасадата Мелехат Муфтаровска. Loading… Од страна на амбасадорот Рамадани, министеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, (01.11.2022), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски присуствуваше на средба со амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија, на која учествуваше со свое излагање, по што следеа прашања од страна на амбасадорите упатени до министерот Спасовски, а кои ги опфатија темите – полицијата и безбедноста, миграцијата (трговијата со луѓе) иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари работна средба со специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, на која присуствуваше и амбасадорот на Обединетото Кралство, Н.Е. Метју Лосон. Loading… На средбата од страна на министерот Спасовски беше изразена посебна благодарност до Обединетото Кралство за континуираната активнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот Оливер Спасовски во емсијата „Вин-вин“ потенцираше дека за МВР е приоритет расчистување на случајот за физичкиот напад врз сопственикот на порталот „Буре Весник“ Зоран Божиновски кој деновиве се случи пред домот на неговата сопруга во Битола. Loading… Министерот силно го осуди овој напад, потенцирајќи дека не постои оправдување заПрочитај повеќе