Ојмјакон

Сподели со своите пријатели

Арктичкото време зафати делови од Русија во вторникот, при што температурите во дивината во Сибир се спуштија до минус 58 целзиусови степени. Loading… Јакутск, еден од најстудените градови во светот лоциран на околу 5.000 километри источно од Москва, беше покриен со ледени облаци и магла, покажаа снимките од дрон. „ДојдовПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најстуденото населено место на Земјата штотуку стана уште постудено. Loading… На 12 декември, во Ојмјакон, Русија беше поставен нов температурен рекорд, забележани се неуморни – 61 °C.   Brutal. The coldest permanently inhabited settlement on Earth, Oymyakon (Russia), just dropped to an unforgiving -61.0°C (-77.8°F). One of the coldest momentsПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина тврдат дека Ојмјакон е најстуденото населено место на Земјата. Тоа е село кое се наоѓа во Јакутија во источниот дел на Сибир. Loading… Најниската температура е измерена во февруари 1933 година и изнесувала -71,2 степени Целзиусови.     Станува збор за бројка што ќе ја видите испишана на бројниПрочитај повеќе