Обединети Арапски Емирати

Сподели со своите пријатели

Дубаи вчера забележа необични сцени кога обилни врнежи и град го погодија градот кој вообичаено ужива сува клима. Loading… Невремето го остави градот во поплави и неколку емирати беа погодени од временските услови.   raining in Dubai . everyone is happy 😁 #rain #raindubai #dubailife #storm #SuperBowl#BiharPoliticalCrisis#DeadpoolAndWolverine #bbtvi pic.twitter.com/LXaO4PTnNM —Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) Мохамед бин Зајед ал Нахјан во телефонски разговор го потврдија нивното единство во борбата против тероризмот. Loading… Ел Нахјан му упати сочувство на Ердоган во врска со терористичкиот напад врз турските војници, соопшти прес-службата на турскиот лидер. ДеветПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авионот со рускиот претседател Владимир Путин бил придружуван од ловци Су-35С на руските воздушни сили додека не слетал во Абу Даби, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… – Ловците носеа стандардно оружје од различни класи. Авион Су-35С полета од оперативен аеродром во Русија при тешки временски услови соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Абу Даби во кратка дипломатска посета на Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, пренесоа руските медиуми. Loading… „Владимир Путин пристигна во работна посета на Обединетите Арапски Емирати“, соопшти Кремљ преку мрежата Телеграм. И посетите и враќањето на Путин во Русија, како што беше предвидено,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати. Loading… По тој повод ќе им донесе и подароци на домаќините, пишува ТАСС. За ова новинарите ги информираше помошникот на шефот на руската држава Јуриј Ушаков, одговарајќи на прашањето на ТАСС. „Да, подароците, се разбира, подароцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, домаќини на овогодинешната меѓународна климатска конференција COP28. Loading… И посетите и враќањето на Путин во Русија, како што беше предвидено, ќе траат 24 часа, бидејќи рускиот претседател ги закажа обврските следниот ден, пренесе руската агенција ТАСС.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во среда ќе престојува во работна посета на ОАЕ и Саудиска Арабија, изјави за новинарите Дмитриј Песков, секретар за печат на шефот на државата, пренесува РИА Новости. Loading… „Утре претседателот Путин ќе ги посети ОАЕ и Саудиска Арабија. Сето ова всушност ќе се случи за еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на климатскиот самит COP28, кој се одржува во Дубаи од 30 ноември до 12 декември, Султан ал Џабер, денеска го отвори годинешниот самит на ОН за климата со апел до бројни светски земји да најдат заедничка политичка позиција за да се сретнат со глобално климатски цели. Loading… Ал-Џабер, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светските лидери кои ќе учествуваат на најважниот самит за климата се соочуваат со големи проблеми. Loading… Ќе слушнете многу за COP28 во текот на следните две недели. Во Дубаи се одржува најважната климатска средба во светот, која започнува денеска, а домаќин е Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – еден од десеттеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати и Етиопија денеска ја поздравија одлуката на лидерите на БРИКС да се прошират и да ги поканат овие две земји да се приклучат на економскиот сојуз. Loading… Претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан денеска изјави дека го почитува вклучувањето на неговатаПрочитај повеќе