музика

Сподели со своите пријатели

Покојниот поп пејач Мајкл Џексон ќе биде во фокусот на новиот биографски филм за музичка ѕвезда. Loading… Филмот наречен „Мајкл“ во продукција на студиото „Лајонсгејт“ ќе го режира Антоан Фуква, пишува „Холивуд репортер“. „Првите филмови во мојата кариера беа музички спотови и сè уште чувствувам дека комбинирањето на филмот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот музичар во петокот се прости од фановите на Твитер. Loading… Тој е уште една позната личност од висок профил кој ја напушти платформата откако беше купена од милијардерот Илон Маск. Џон, кој моментално е на својата последна светска турнеја, ја обвини неодамнешната промена на политиката на Твитер како причинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Тајзи направи балканска верзија на светски популарниот хит „Бела Чао“, а во неа е сурово искрен. Loading… Песната може да ја опишеме со еден негов стих кој вели „Ово је реализам онако без цензуре“. Самиот го пишувал текстот, а аранжманот е на Иле Спасов. Инаку, Тајзи во среда ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Крал и слуга“ е новиот сингл на кумановецот Мартинијан Кириловски, песна со која тој настапи на годинешното издание на „Макфест“. Loading… Текстот на песната е на Тајзи, додека музиката и аранжманот се на Иле Спасев. Песната е објавена на официјалниот канал на Гранд продукција вечерва и може да ја слушнетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога Кристина Агилера ја објави својата сега иконска песна Beautiful во 2002 година, таа испрати важна порака дека треба да дозволиме нашата внатрешна убавина да блесне без оглед на тоа што мислат или кажале другите за нас. Loading… Сега, на 20-тиот роденден на песната, таа објави ново видео со истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Би-Би-Си денеска објави дека конкурсот за домаќин на 67. Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи во 2023 година, влегува во завршна фаза и потврди дека Глазгов и Ливерпул остануваат во игра за домаќини. Loading… Би-Би-Си ова го објави по деталната проценка што ја прави од 12 август,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Музиката ги прави луѓето поинтелигентни и го зголемување интелектуалниот коефициент, наведуваат научниците. Поголемиот дел од луѓето сметаат дека коефициентот на интелигенција е непроменлив, меѓутоа не е така. Постојат научни докази дека интелигенцијата може да се зголеми, а свирењето на некој инструмент е најдобар начин за тоа. Истражувањето на Универзитетот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Каде сме“ е насловот на новата песна на младиот пејач Симеон Коруноски. Песната е направена во соработка со композиторот и продуцентот Иле Спасев, кој покрај Симеон даде свој придонес во создавање на една одлична современа летна песна. Песната е објавена заедно со видео запис, снимен на прекрасен приватен имот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот рок бенд „KHARA“ во понеделник со почеток од 21 часот, на платото пред НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово ќе одржи самостоен целовечерен концерт. Целта на групата е финиширање на „Indiegogo crowdfunding“ кампањата за финансирање на нивниот втор албум „Heaven Can Wait“. На настанот ќе има поставен штанд за донации, кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 13 – тиот меѓународен натпревар на млади музичари кој се одржа во Уб , Република Србија, учество земаа тројца ученици од УОМО ”Панче Пешев” од Куманово кои посетуваат настава во класата на проф. м-р Сандра Зојчевска. Loading… Сите тројца ученици земаа прво место, соопшти денес професор Зојчевска. – Емира МуслиуПрочитај повеќе