Мохамед бин Салман

Сподели со своите пријатели

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман предупреди дека ако Иран се здобие со нуклеарно оружје, Саудиска Арабија ќе го стори истото. Loading… „Ако Иран добие нуклеарно оружје, и ние мора да го добиеме“, изјави саудискиот принц за Фокс њуз во интервју емитувано вчера. Иран негира дека сака нуклеарно оружје, пренесува Индекс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија и Турција потпишаа серија меморандуми за разбирање во многу области, вклучително енергетиката, директните инвестиции и одбранбената индустрија, објави саудиската државна новинска агенција SPA рано утринава. Loading… Ердоган на турнеја низ земјите од Заливот Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман беа сведоци на церемонијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин и престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман Ал Сауд во телефонски разговор разговарале за обезбедување стабилност на глобалниот енергетски пазар, соопшти прес-службата на Кремљ. Loading… „Темата стабилност на глобалниот енергетски пазар е детално дискутирана. Нивото на соработка во рамките на организацијата ОПЕК плус, која овозможуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше за широк спектар на билатерални прашања со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман во „отворен, искрен“ разговор, изјави американски претставник за Ројтерс. Loading… Односите меѓу двете земји долго време се затегнати поради состојбата со човековите права во Саудиска Арабија и несогласувањата околу политиката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски судија се откажа од гонењето на тужбата во САД против престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман за убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги. Loading… Без да навлегува во суштината на случајот, судијата Џон Бејтс рече дека е обврзан со неодамнешниот став на американската влада дека „МБС“ ужива имунитет одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман е назначен за премиер на Саудиска Арабија. Loading… Експертите велат дека потегот најверојатно ќе го заштити саудискиот принц од потенцијално штетна американска тужба за неговата наводна улога во убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги. Саудиска Арабија објави дека кралот Салман прави исклучок од саудискиот закон иПрочитај повеќе