Михаил Подољак

Сподели со своите пријатели

Приказните за неспособноста на Украина да изврши контранапад и заморот од војната ја поттикнуваат Русија да ескалира и да продолжи со својата агресија, изјави шефот на Кабинетот на украинскиот претседател Михаил Подољак. Loading… „Русија не треба да се охрабрува да продолжи и да ја ескалира агресијата со изразување сомнеж воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Смртта на водачот на платеничката Вагнер, Евгениј Пригожин беше предвидлива по неговиот бунт во јуни против Кремљ, изјави во средата вечерта за весникот „Билд“ главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… „Пригожин ја потпиша сопствената смртна пресуда веднаш штом застана на 200 километри од Москва“, изјави советникот на украинскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изјавата на висок функционер на НАТО дека Украина може да ѝ отстапи територија на Русија во замена за членство во Алијансата и прекин на војната, предизвика лута реакција од Киев. Loading… Стиан Јенсен, шеф на кабинетот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави на настан во Норвешка во вторникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Разговорот меѓу претседателот на Украина Володимир Зеленски и лидерот на Кина Си Џинпинг е планиран и во негова организација се вклучени кабинетот на украинскиот претседател и Министерството за надворешни работи, изјави денеска советникот во кабинетот на Зеленски Михаил Подољак. Loading… Истовремено, Подољак изјави дека постојат одредени потешкотии во организирањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помошникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев „апсолутно не бил вклучен“ во нападите на гасоводот „Северен тек“ и дека нема информации за тоа што се случило откако „Њујорк тајмс“ објави дека американските разузнавачи сугерирале дека нападот бил извршен од про-украинска група. Loading… „Без сомнение, Украина апсолутно не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ денеска соопшти дека не верува во изјавата на советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак дека Украина не извршува напади на руска територија. Loading… Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, зборуваше еден ден откако руските власти ја обвинија Украина за неколку обиди за напади со дронови, последниот од многуте на територијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Михаил Подољак, виш советник на украинскиот претседател, го отфрли кинескиот предлог за прекин на војната во Украина. Тој тоа го нарече нереално. Loading… „Пекинг не треба да се обложува на агресор кој го прекршил меѓународното право и ќе ја изгуби војната“, напиша Подољак на Твитер. Документот од 12 точки наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помошникот на украинскиот претседател Михаил Подољак изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин е „одвоен од реалноста“ и дека е „неважен“. Loading… Помошникот на Володимир Зеленски додаде дека вчерашниот говор на Путин е „класичен пример за обвинување на жртвата, но на макро ниво што, за жал, има сериозни последици заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стигна првата реакција на официјален Киев на денешниот говор на Путин за состојбата на нацијата, кој рускиот претседател го одржа пред рускиот парламент. Loading… Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, се огласи на социјалните мрежи и објави дека Путин „ја покажал својата збунетост и неважност“ во денешниот говор.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот на претседателот на Украина, Михаило Подољак, се изјасни против привременото примирје на фронтот, велејќи дека тоа само ќе доведе до нова фаза на непријателства. Loading… Секакви отстапки се капитулантски и тоа нема да го дозволиме во никој случај. Привременото примирје ќе доведе само до следната фаза од војната воПрочитај повеќе