Подољак: Приказните за неспособноста на Украина за контраофанзива поттикнуваат ескалација

Сподели со своите пријатели

Приказните за неспособноста на Украина да изврши контранапад и заморот од војната ја поттикнуваат Русија да ескалира и да продолжи со својата агресија, изјави шефот на Кабинетот на украинскиот претседател Михаил Подољак.

Loading...

„Русија не треба да се охрабрува да продолжи и да ја ескалира агресијата со изразување сомнеж во способноста на Украина за контранапад и напредување, или со зборување за сопствениот замор од војната“, рече Подољак на платформата Х (Твитер).

Кога зборуваме за Русија, како што рече, треба да разбереме дека само нејзиниот пораз отвора можност за „порамнување“ и дека се друго е илузија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

„Ќе парафразирам: „Патот до пеколот е поплочен со дипломатски илузии“… Непобедената Русија никогаш не ги исполнува своите обврски, секогаш мами, секогаш се обидува да ги „излаже противниците“. Повлекувањето/протерувањето на руските окупациски трупи од територијата на Украина е единствениот начин да се врати правдата, меѓународното право и да се обезбеди глобална деескалација“, рече Подољак.

Според него, единственото нешто што е оправдано денес е инвестирањето во производство на оружје, зголемениот трансфер на технолошко оружје во Украина и жестоката осудувачка реторика кон Русија.

„Не ја поттикнувајте Русија да чека и да се пазари неказнето“, предупреди советникот на украинскиот претседател.